Lajme

​Gjermania i dorëzon anije raketore Izraelit në kohën e tensioneve me Iranin

0
​gjermania-i-dorezon-anije-raketore-izraelit-ne-kohen-e-tensioneve-me-iranin

Blerja e katër anijeve raketore dhe tre nëndetëseve nga gjiganti industrial gjerman Thyssenkrupp ka qenë prej kohësh në qendër të hetimeve të korrupsionit, të cilët dyshohen nga bashkëpunëtorët më të afërt të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Sidoqoftë, admirali Eyal Harel tha se pavarësisht akuzave për korrupsion, këto anije dhe nëndetëse janë pjesë e një përmirësimi të madh në çështjet detare në shtetin hebre dhe se flota e re do të rrisë aftësinë e marinës për të mbrojtur depozitat fitimprurëse të gazit natyror në Mesdhe nga rivalët si Hezbollahu shiit.

Oficeri izraelit beson se gjetjet izraelite janë “shënjestra kryesore në listën e shënjestrave të Hezbollahut për luftën e ardhshme”.

Anijet Saar 6 janë të pajisura me radarin detar më të përparuar në botë. Anija e parë e tillë lundroi sot në portin e Haifas.

Izraeli shqetësohet vazhdimisht për programin bërthamor të Iranit dhe tani tensioni në marrëdhëniet midis dy vendeve është përsëri në kulmin e tij, pasi Irani akuzoi shtetin hebre për vrasjen e shkencëtarit të tij kryesor bërthamor Mohsen Fahrizadeh javën e kaluar pranë Teheranit.

Zyrtarët izraelitë nuk kanë komentuar akuzat, por gjithashtu janë të shqetësuar se presidenti i ri i SHBA-së Joseph Biden do të rinovojë marrëveshjen bërthamore midis Teheranit dhe fuqive të mëdha nga viti 2015. Presidenti i SHBA Donald Trump u tërhoq nga ajo marrëveshje, të cilën Izraeli e vlerësoi.

I pyetur nëse anija e re do ta lejonte Izraelin të sulmonte Iranin direkt nga Mesdheu, Harel tha se kjo do të ndihmonte në luftimin e kërcënimit iranian pasi Irani është sponsori kryesor i Hezbollahut.

Lexo të tjera