Bota

​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

0

Raporti i një oficeri ushtarak në pension mbi incidentin e pretenduar përshkruhet në detaje në librin “Një zanat i çuditshëm: Një Histori e vërtetë e jetës me UFO nga një oficer i Inteligjencës së Forcave Ajrore”.

Muajin e kaluar, Pentagoni nisi një grup pune për të zbuluar dhe analizuar raste të objekteve të paidentifikuara fluturuese dhe fenomeneve ajrore.

Ministri i Mbrojtjes Mark Esper u takua me homologun e tij japonez Tara Kon dhe të dy thuhet se diskutuan një hetim të UFO si një zonë e re e bashkëpunimit midis dy vendeve.

Libri me dëshminë e majorit për përvojën e tij me UFO-të u shkrua nga gazetari hulumtues fitues i çmimeve John L. Gera. Gera intervistoi Filler, gjatë së cilës ai foli për “takimet e çuditshme” për katër vjet, shkruan Daily Star.

Filler tha se po përgatitej për një takim të inteligjencës me oficerë të lartë më 18 janar 1978, kur pa një rreshter të vjetër që ishte i zbehtë, i shqetësuar dhe “me sy të gjerë”.

“Një alien u qëllua në Fort Dix në Nju Xhersi,” i tha shefi i lartë rreshterit Filler.

“Ishte një alien nga një shtet tjetër?” ia ktheu Filler.

“Jo, ai ishte nga hapësira, një alien”, u përgjigj rreshteri. Pastaj polici i tha Filler-it se UFO-të filluan “të gumëzhinin si të çmendura” pasi qëlluan mbi mysafirin e hapësirës.

Sipas Filler, ‘jashtëtokësori u qëllua nga një oficer policie i cili vuri re një krijesë të dobët dhe gri-kafe’ pranë makinës së tij.

Kur një oficer policie kontaktoi bazën e forcave ajrore McGuire, një ekip i posaçëm pastrimi mbërriti në vendngjarje dhe e çoi trupin e të huajit në bazën ajrore Wright Patterson në Ohio.

Filler pretendon se ai paraqiti një kërkesë për të biseduar me dëshmitarët dhe për të parë fotot e incidentit në mënyrë që të përpilonte një raport të inteligjencës, por atij iu ndalua hyrja.

Ish-majori i aviacionit është anëtar i një organizate joqeveritare të përbërë nga ish- ekspertë ushtarakë dhe astronautë, e cila u bëri thirrje autoriteteve amerikane të botojnë të gjitha informacionet e njohura në lidhje me takimet me UFO-t.

Në prill, Pentagoni lëshoi tre video që tregojnë pilotët amerikanë duke ndjekur ato që Departamenti i Mbrojtjes i përshkroi si “fenomene ajrore të pashpjegueshme”.

Lexo të tjera