Lajme

​Këta janë liderët botërorë që ende po qëndrojnë të heshtur për fitoren e Biden

0
​keta-jane-lideret-boterore-qe-ende-po-qendrojne-te-heshtur-per-fitoren-e-biden

Ndërsa shumë udhëheqës botërorë ishin të shpejtë për të përgëzuar Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhjet në SHBA, të tjerët janë shfaqur jo aq të kënaqur.

Sky News shkruan se disa nga udhëheqësit më të shquar ende që nuk kanë ofruar urimet e tyre për ekipin e ardhshëm të udhëheqjes më të lartë të Amerikës.

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro ka qenë një aleat i ngushtë dhe mik i liderit amerikan. Bolsonaro madje e vuri në shënjestër Biden pas debatit të parë televiziv në garën presidenciale pasi ish-nënkryetari tha se Trump kishte nevojë të shtynte Brazilin të bënte më shumë për të mbrojtur Amazonën.

Udhëheqësi i Brazilit e quajti deklaratën e Biden si “katastrofike”. Por Bolsonaro po distancohet nga Trump pas rezultatit të zgjedhjeve, duke thënë se ai “nuk është personi më i rëndësishëm në botë”, sipas Washington Post.

“Personi më i rëndësishëm është Zoti,” u citua Bolsonaro të ketë deklaruar.

Nuk ka pasur asnjë reagim të menjëhershëm nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili ishte miqësor me Trump.

Ai hyri në gjyqin e fajësimit të Trump vitin e kaluar, duke mbrojtur presidentin dhe duke e përshkruar situatën si “të largët” dhe “të trilluar”.

Trump ndezi zemërim në të dy anët e zhytjes politike në Uashington pas takimit të tij të parë me Putin.

Presidenti amerikan u akuzua për sjellje “tradhti” gjatë një konference shtypi në vitin 2018 me homologun e tij rus në Finlandë, në të cilën ai kundërshtoi zyrtarët e tij të inteligjencës për pretendimin e ndërhyrjes nga Moska në zgjedhjet që e vendosën atë në Shtëpinë e Bardhë.

Edhe lideri i Koresë së Veriut nuk është dëgjuar që kur zgjedhjet u thirrën në favor të Biden.

Donald Trump dhe Kim Jong-Un u takuan në tri raste të ndryshme dhe u tha se kishin shkëmbyer pothuajse 30 letra gjatë katër vjetëve të fundit.

Pavarësisht samiteve, ka pasur pak lëvizje nga Koreja e Veriut për të tkurrur programin e saj të armëve bërthamore.

Vitin e kaluar, Biden e quajti Kim “një qen vrasës”. Udhëheqësi i Koresë së Veriut u përgjigj se Biden ishte një “qen i tërbuar” i cili duhet të “rrihej për vdekje me një shkop”.

Në atdheun e Zonjës së Parë Melania Trump, kryeministri slloven Janez Jansa e përgëzoi Trump për një fitore para se të numëroheshin të gjitha votat. Ai ka vazhduar të tregojë mbështetje pavarësisht se Biden u shpall fitues.

Liderë të tjerë që e kanë mbështetur haptas Trump gjatë mandatit të tij nuk kanë mbajtur të njëjtin qëndrim, megjithatë. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, fotografia e profilit të të cilit në Twitter e tregon atë të ulur pranë Trump, i dha urimet e tij Biden dhe e përshkroi atë si një mik të Izraelit.

Kryeministri britanik Boris Johnson, një aleat tjetër i Trump, ndau një deklaratë duke lavdëruar Biden dhe zëvendëspresidenten e zgjedhur Harris për “arritjen e saj historike”.

“Shtetet e Bashkuara janë aleati ynë më i rëndësishëm dhe unë pres që të punojmë ngushtë së bashku në përparësitë tona të përbashkëta nga ndryshimi i klimës te tregtia dhe siguria,” tha Johnson.

Lexo të tjera