Lajme

​Lajçak: Jemi duke punuar në përgatitjen e takimit në nivelin më të lartë në dialogun Kosovë-Serbi

0
​lajcak:-jemi-duke-punuar-ne-pergatitjen-e-takimit-ne-nivelin-me-te-larte-ne-dialogun-kosove-serbi

Lajçak tha në Komitetin e Politikës së Jashtme të BE, me rastin e 25-vjetorit të marrëveshjes së Dejtonit, se dialogu Kosovë-Serbi duhet të çojë në një “marrëveshje gjithëpërfshirëse që do të zgjidhë të gjitha problemet ekzistuese njëherë e përgjithmonë”.

Ai vlerësoi se në negociatat e deritanishme “është arritur përparim i plotë në zgjidhjen e çështjes së të zhdukurve”, teksa vuri në dukje se normalizimi i marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës dhe situata në Bosnjë dhe Hercegovinë janë dy çështje kryesore në Ballkanin Perëndimor. /Lajmi.net/ 

Lexo të tjera