Fun

​Njeriu i parë që mposhti sidën, tani po lufton kancerin

0
​njeriu-i-pare-qe-mposhti-siden,-tani-po-lufton-kancerin

Personi i parë në botë që dihet se ka mundur HIV po lufton me një sëmundje tjetër vdekjeprurëse.

Timothy Ray Brown, i quajtur si pacient i Berlinit për shkak të vendit ku ishte në atë kohë, tani është në një betejë kundër kancerit dhe aktualisht nën kujdesin e bujtinës në shtëpi për shkak të një përsëritje të leukemisë.

I mbijetuari 54-vjeçar i HIV iu nënshtrua një trajtimi historik mbi një dekadë më parë dhe tani po jeton në Palm Springs.

Brown filloi të përjetonte dhimbje dhe simptoma neurologjike vjeshtën e kaluar. Pas kryerjes së testeve përkatëse në fillim të këtij viti, u zbulua se kanceri i tij ishte rikthyer, duke u përhapur në shtyllën kurrizore dhe trurin e tij.

Pasi iu nënshtrua kimioterapisë dhe rrezatimit, por kushtet nuk u përmirësuan dhe efektet anësore u bënë të patolerueshme. Brown ishte duke iu nënshtruar trajtimit në spital edhe gjatë pandemisë COVID-19, por më vonë vendosi të hynte në kujdesin e bujtinës dhe të ndalonte trajtimin.

“Timothy nuk po vdes nga HIV, thjesht për të qenë i qartë,” i tha Tim Hoeffgen, partneri i Brown, Mark S. King, i cili dha lajmin këtë javë në blogun e tij. “HIV nuk është gjetur në qarkullimin e tij të gjakut që kur u kurua. Kjo është zhdukur. Kjo është nga leukemia. Zot, unë e urrej kancerin.”

Ishte në vitin 2006 kur Brown po kalonte trajtim antiretroviral pas diagnozës së tij të leukemisë. Brown mësoi se kishte HIV në vitet 1990.

Ishte atëherë kur mjeku i tij gjerman doli me idenë për të përdorur qelizat burimore nga një dhurues me një mutacion të rrallë gjenetik që bllokonte hyrjen e HIV në qeliza. Ai iu desh të bënte dy transplantime të palcës më 2007 dhe përsëri më 2008, pasuar nga kimioterapia intensive.

Brown ishte bërë jashtëzakonisht i dobët për shkak të efekteve anësore të trajtimit të tij dhe sëmundjeve në trup, transmeton KosovaPress. Por një jetë e re erdhi kur qelizat burimore të dhuruesve rindërtuan një sistem të ri imunitar që ishte rezistent ndaj virusit.

“Timothy dëshmoi që HIV mund të shërohet, por kjo nuk është ajo që më frymëzon për të,” tha Steven Deeks, një specialist i AIDS-it në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko, duke shtuar se “Ne morëm copa të zorrës së tij, morëm copëza të nyjave të tij limfatike. Sa herë që i kërkohej të bënte diçka, ai shfaqej me hir të mahnitshëm”.

Lexo të tjera