Lajme

​Protestuesit i vunë flakën ndërtesës së qeverisë paralele në Libi

0
​protestuesit-i-vune-flaken-nderteses-se-qeverise-paralele-ne-libi

“Një grup protestuesish sulmuan këshillin e ministrave që ndërtonin herët këtë mëngjes, i vunë flakën dhe ikën,” tha sot një burim pranë Ministrisë së Punëve të Brendshme të qeverisë paralele në Libi.

Policia dhe zjarrfikësit arritën shpejt në vendin e ngjarjes dhe shuan zjarrin, në të cilin u shkatërrua hyrja kryesore e ndërtesës.

Libia ka qenë në kaos që nga viti 2011, kur diktatori Muammar Gaddafi u përmbys dhe u vra.

Që nga viti 2015, Libia është ndarë midis dy qeverive rivale – rebele në lindje dhe asaj të njohur ndërkombëtarisht në Tripoli.

 

Lexo të tjera