Lajme

​SHBA mund të ketë dy vaksina për COVID-19 të aprovuara deri në fund të vitit

0
​shba-mund-te-kete-dy-vaksina-per-covid-19-te-aprovuara-deri-ne-fund-te-vitit

Moncef Slaoui, i cili kryeson atë që njihet si ”Operacioni Warp Speed”, theksoi se ”projekti ishte në rrugën e duhur për të imunizuar 20 milion njerëz në muajt e ardhshëm dhe më pas 25-30 milion njerëz çdo muaj pas kësaj”.

Presidenti i SHBA Donald Trump theksoi se vaksinat do të jenë në dispozicion gjerësisht deri në prill.

Në mënyrë të ngjashme, dy ilaçe që mund të ndihmojnë pacientët me Covid-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi i ri, janë në proces miratimi dhe mund të marrin autorizimin e këtë vit. /ATSH

Lexo të tjera