Lajme

​Shkalla e zjarreve në Kaliforni vazhdon të rritet – foto

0
​shkalla-e-zjarreve-ne-kaliforni-vazhdon-te-rritet-–-foto

Shenja e re për kompleksin August në brezin midis San Franciskos dhe kufirit të Oregonit erdhi një ditë pasi sipërfaqja totale e tokës së djegur nga zjarret e Kalifornisë këtë vit kaloi 4 milionë hektarë, më shumë se dyfishi i rekordit të mëparshëm.

Guvernatori Gavin Newsom tha se sasia e tokës së djegur është më e madhe se të gjitha zjarret e regjistruara në Kaliforni midis 1932 dhe 1999.

“Nëse kjo nuk është provë, dëshmi, e ndryshimit të klimës, atëherë unë nuk e di se çfarë është”, tha ai.

Që nga fillimi i vitit, më shumë se 8,200 zjarre në Kaliforni kanë djegur “më shumë se 4 milionë hektarë” ose 6,250 milje katrore, tha Departamenti i Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri i Kalifornisë në një deklaratë. Ka pasur 31 vdekje dhe gati 8,700 ndërtesa janë shkatërruar, tha guvernatori.

Studime të shumta kanë lidhur zjarret më të mëdha në Amerikë me ndryshimin e klimës nga djegia e qymyrit, naftës dhe gazit. Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës e ka bërë Kaliforninë shumë më të thatë, dhe për pasojë pemët dhe bimët janë më të ndezshme.

Kalifornia mbetet kryesisht e ngrohtë dhe e thatë, por erërat e ashpra që nxisnin djegien një javë më parë, ishin zhdukur. Rënia e temperaturave në bregdet pritet të zgjerohet në brendi dhe një sistem stuhish në Paqësor mbeti në parashikim për Kaliforninë Veriore deri në fundjavën e ardhshme, transmeton AP.

Lexo të tjera