Bota

​U nda për shkak të koronavirusit: Qeni udhëton 16,000 km për të qenë përsëri me familjen e tij

0
​u-nda-per-shkak-te-koronavirusit:-qeni-udheton-16,000-km-per-te-qene-perseri-me-familjen-e-tij

Ata vazhduan udhëtimin e tyre nëpër botë deri në Amerikë, në Karolinën e Veriut, por për shkak të fillimit të pandemisë së koronavirusit, ata u detyruan të ktheheshin në atdheun e tyre, Australi. Ata që nuk janë të njohur me rregullat e atij shteti nuk e dinë se është shumë e vështirë të ‘futësh’ një kafshë shtëpiake në atë shtet për shkak të rregullave strikte të vendosura nga qeveria, shkruan kp, transmeton lajmi.net.

Ndërsa kufijtë u mbyllën shpejt, Zoe dhe Guy Eilbeck, dhe djemtë e tyre Cam dhe Max, kishin më pak se 48 orë për të paketuar gjithçka nga jahtet e tyre dhe për t’u kthyer në shtëpi nga Hilton Head Island. Por Pip-i i tyre nuk mundi me ta dhe në minutën e fundit familja rregulloi që qeni të qëndronte me mikun e tyre Lynn Williams. Fatkeqësisht, Williams tashmë kishte dy qen në fermë dhe nuk mund të kujdesej për Pipin për një kohë të gjatë, kështu që ajo vendosi një reklamë për të kërkuar një pronar strehues.

Ai u përgjigj nga Ellen Steinberg, e cila jeton në Hillsborough, Karolina e Veriut. Ndërsa kujdesej për Pipi, Zoe ngrihej çdo ditë në katër të mëngjesit për të zgjidhur dokumentet e nevojshme për të marrë qenin nga Shtetet e Bashkuara në Australi. Në të njëjtën kohë, kur Zoe dhe Ellen u përgjigjën, vajzat do të organizonin një video-telefonatë, në mënyrë që Zoe të mund ta shihte Pipin.

Pas pak, koronavirusi filloi të përhapet me shpejtësi dhe u bë e qartë për të gjithë se një kthim në Shtetet e Bashkuara nuk do të ishte e mundur, dhe zgjidhja e vetme ishte që Pipi të udhëtonte e vetme në Australi. Por edhe kjo është komplikuar nga problemet e lidhura me pandeminë.

“Për të marrë një qen nga Amerika, duhet të merrni një deklaratë të SHBA që thotë se qeni është në gjendje të mirë shëndetësore dhe kishte disa analiza gjaku në lidhje me tërbimin. Në kohën e pandemisë, ishte shumë e vështirë për t’u marrë”, shpjegoi Zoe për CNN.

Pasi më në fund mori lejen për të importuar në Australi, Qantas, një kompani ajrore australiane, njoftoi se nuk po pranonte më kafshë shtëpiake. Pas shumë orësh të kaluara në telefon, Zoe zbuloi se Pipi i vogël mund të sillej në Australi me një fluturim nga Zelanda e Re. Kjo do të thoshte që qeni duhej të shkonte së pari në Los Anxhelos dhe më pas në Auckland, përmes kompanisë së transportit të kafshëve shtëpiake Jetpets, dhe vetëm më pas në Australi.

Problemet e tyre gjithashtu nuk kishin fund. Steinberg, një vajzë që u kujdes për Pipin për tre muaj, atëherë iu desh të udhëtonte për të vizituar familjen e saj dhe ia dorëzoi qenin shoqes së saj Stacey Green. “Kur Stacey mori Pipin, ajo u dashurua aq shumë me të saqë mendova se nuk do ta ktheja”, tha Zoe me shaka.

Por për shkak të koronavirusit, fluturimet anuloheshin vazhdimisht, kështu që Zoe postoi një aplikim në mediat sociale të destinuara për ata që udhëtonin nga lindja në bregun perëndimor. Me kërkesën e saj, Melissa Young, e cila punon në një fondacion për shpëtimin e qenve, u përgjigj. Ishte me të që Pipi i vogël erdhi në Los Anxhelos.

Atje ajo i dorëzoi Pip-it të vogël Jetpets përmes së cilës ajo arriti në Auckland më 3 korrik. Nga atje ajo u nis për në Melburn, ku kaloi 10 ditë në karantinë, gjë që është e domosdoshme për çdo kafshë shtëpiake që vjen në Australi nga jashtë.

Të gjitha informacionet në lidhje me Pipin e vogël më pas arritën në mediat lokale australiane, të cilat botuan këtë lajm pas së cilës Virgin Australia Airlines pranoi të merrte Pipin e vogël në shtëpi.

Ajo më në fund arriti në Sidnei më 11 gusht. Pesë muaj pasi e panë për herë të fundit në Amerikë, Zoe dhe Guy Eilbeck erdhën ta përshëndesnin dhe ta puthnin pas një pritjeje të gjatë dhe udhëtimi. Ishte një tubim shumë emocional.

“Frika jonë më e madhe ishte se Pipi nuk do të na mbante mend pas kaq shumë kohësh. Sidoqoftë, kur dëgjoi zërat tanë, ajo u përplas në krahët tanë. Ishte absolutisht e mahnitshme,” përfundoi Zoe për CNN. /Lajmi.net/

Lexo të tjera