Fun

15 këshilla bukurie që ia lehtësojnë jetën çdo gruaje

0
15-keshilla-bukurie-qe-ia-lehtesojne-jeten-cdo-gruaje

Industria e bukurisë po zhvillohet me shpejtësi, por shumica e produkteve janë të shtrenjta dhe, në shumicën e rasteve, procedurat kozmetike kushtojnë shumë.

Lajmi i mirë është se ne gjithmonë mund t’i zëvendësojmë ato me shpenzime të vogla që shpesh janë më efektive sesa artikujt e çmuar kozmetikë dhe procedurat në sallone.

Këto 15 rekomandime janë për ju dhe mund të përdoren pothuajse në çdo situatë. Ato do t’ju ndihmojnë të luftoni problemet që mund të keni me pamjen tuaj dhe t’i habitni të gjithë me bukurinë tuaj.

Buzë mishtore

Nuk është e domosdoshme blerja e skrubeve të shtrenjta të buzëve dhe balsameve me qëllim që të ruhen buzët nga plasaritja dhe tharja. Ju mund të bëni ilaçin tuaj efektiv:

Do t’ju duhen:

– pak pastë dhëmbësh

– mjaltë

Veproni kështu për t’i ndihmuar buzët tuaja të zbuten: pastroni buzët me ndihmën e një furçe dhëmbësh dhe një përzierje të pastës së dhëmbëve dhe mjaltit për 3-5 minuta. Lëvizjet tuaja duhet të jenë të buta dhe të lehta.

Lëkurë të pastër pa pika të zeza

Thuani lamtumirë atyre pikave të zeza të bezdisshme duke pastruar lëkurën tuaj me ndihmën e një maske të thjeshtë në shtëpi. Është e lehtë që t’i bëni me përbërës që gjenden në çdo kuzhinë.

Do t’ju duhen:

– një pako e vogël me xhelatinë pluhur (duhet të jetë pa erë, sepse xhelatina e aromatizuar mund të ngjyrosë lëkurën)

– disa lugë qumësht

Përzieni përbërësit, ngrohini në mikrovalë për 10 sekonda dhe aplikojini në zonën problematike për 15 minuta.

Qerpikë të gjatë dhe të trashë

Vaj i kokosit ka veti të mahnitshme, e cila është arsyeja pse është përdorur gjerësisht në shumë artikuj kozmetikë dhe është një nga produktet më të njohura në industrinë e bukurisë.

Do t’ju duhen:

– vaj kokosi

– xhel aloe vera

Vaj i kokosit përmban vitaminë E, minerale dhe lëndë ushqyese të tjera që ndihmojnë në nxitjen e rritjes së qerpikëve duke depërtuar në folikula. Kombinimi i këtij vaji dhe xhelit të aloe verës do të ndihmojë për të përmirësuar efikasitetin e rritjes dhe për të ndihmuar qerpikët tuaja të zgjaten dhe të trashen.

Trup i bukur pa shenja të strijave

Shumë burra thonë se shenjat e strijave nuk i shqetësojnë ata, por gratë nuk ndihen mirë me këtë papërsosmëri, e cila është arsyeja pse ata gjithmonë përpiqen ta heqin qafe.

Do t’ju duhen:

– një patate e mesme

– garzë

Dihet se patatet përmbajnë niseshte që ka elemente zbutëse dhe qetësuese. Ato gjithashtu kanë antioksidantë që parandalojnë dhe ngadalësojnë procesin e dëmtimit të qelizave dhe janë nga agjentët më të mirë parandalues që përdoren për të luftuar dëmtimet e lëkurës.

Qerojeni pataten, copëtojeni, vendoseni në garzë dhe përdoreni atë si një kompresë në zonat problematike.

Flokë të freskët menjëherë

Arsyeja pse shampot e thata janë efektive është se ato përmbajnë substanca që thithin vajin e tepërt, që e bën flokët të duket i pistë.

Nëse dëshironi të krijoni shampon tuaj të thatë pa përdorur asnjë substancë kimike apo element të dyshimtë, ju mund të përdorni recetën e mëposhtme, të përshtatshme për flokët në ngjyrë të hapur dhe të errët.

Do t’ju duhen:

– 1/4 filxhan niseshte

– 1 lugë kanelle

– 1/4 filxhan pluhur kakao (për flokë të errët)

Përzieni përbërësit, aplikojeni në flokë me ndihmën e një furçe dhe lëreni përzierjen për 30 minuta. Mos e fërkoni atë në lëkurën e kokës, pasi kjo mund të shkaktojë kruarje.

Restaurim i thonjve të thyer

Nëse i mbani thonjtë e gjatë me siguri ju ka ndodhur që t’u thyhen në momentin më të papërshtatshëm. Për të zgjidhur këtë problem ju vjen në ndihmë ky marifet.

Do t’ju duhen:

– qese të bustinave të çajit

– manikyr për bazën e thonjve

– manikyrin e zakonshëm të thonjve

Duke përdorur një qese bustine çaji, pritni një copë të ngjashme në madhësi të pjesës së thoit të thyer. Kjo do të ndihmojë në forcimin e bazës që do të bëhet nga disa shtresa të manikyrëve të thonjve.

Vlen të përmendet se në qoftë se nuk keni manikyr xhel dhe një llambë të veçantë në çantën tuaj kozmetike, mund ta bëni këtë marifet me ndihmën e manikyrit të zakonshëm të thonjve. Parimi do të jetë i njëjtë: shumë shtresa të manikyrin e thonjve.

Disavantazhi i vetëm është se kjo metodë kërkon më shumë kohë, sepse ju duhet të prisni derisa çdo shtresë të thahet mirë.

Këmbët e thata dhe të plasaritura

Nëse keni hasur në problemin e këmbëve të thara dhe të plasaritura, ekziston një zgjidhje e thjeshtë që kërkon vetëm një limon dhe krem hidratues.

Do t’ju duhen:

– një limon të madh

– krem hidratues

Duhet të prisni limon, ta vendosni në thembër dhe ta mbuloni me një çorap. Kremi hidratues do të ndihmojë për të vulosur rezultatet e procedurës.

Flokë të gjatë dhe të trashë

Pavarësisht stilimeve të ndryshme, flokët e gjatë dhe të trashë ende konsiderohen të jetë një nga atributet kryesore të feminitetit dhe bukurisë.

Por, për shkak të stresit, presionit emocional dhe mjedisit të ndotur, flokët e pothuajse çdo vajzë bëhen më të hollë, më të plogësht dhe fillojnë të bien.

Do t’ju duhen:

– 4-5 qepë

– ujë

Në mënyrë që të keni në flokë të trashë dhe të mrekullueshëm, ju mund të përgatitni një pije speciale të bërë me qepë dhe ujë. Ju nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë ose pajisje për këtë dhe 2 aplikime në javë do t’ju japin rezultate të shkëlqyera.

Merrni 4-5 qepë dhe pritini ato në copa të vogla, më pas ju duhet të merrni një litër ujë dhe ta vloni në një enë me qepët për 10 minuta. Prisni që ajo të ftohet dhe pastaj filtrojeni ujin nga mbetjet e qepës.

Kur të lani flokët, shpëlani pas pastrimit me shampo me ujin e qepëve. Përdoreni këtë recetë dy herë në javë për rezultatet më të mira.

Heqja e qimeve të tepërta

Rritja e tepërt e qimeve tek femrat shoqërohet me një nivel të rritur të testosteronit. Epilimi me laser është një mundësi që mund të përdorni për t’i hequr qafe, por është një procedurë e shtrenjtë.

Ka më shumë metoda më pak të kushtueshme që janë gjithashtu po aq efektive. Për shembull, gratë indiane heqin qimet e padëshiruara me ndihmën e një erëze.

Do t’ju duhen:

– 2 lugë shafran Indie

– doreza latex

Përzieni shafranin me ujë dhe aplikojeni pastën në zonat ku dëshironi të hiqni qimet. Pas disa seancave, qimet fillojnë të bëhen më të holla dhe më pas zhduken plotësisht.

Lëkurë e butë dhe e re në fytyrë

Besohet se kokrrat e rrushit kanë veti anti-plakje, ato janë të pasura me elementet që ndihmojnë për të luftuar rrudhat, për të rivendosur elasticitetin e lëkurës, për të kuruar dëmtimin e lëkurës dhe për të siguruar një hidratim të thellë.

Do t’ju duhen:

– rrush

– vaj ulliri

Kjo maskë do të hidratojë lëkurën tuaj dhe të ulë sasinë dhe thellësinë e rrudhave. Hiqini të dyja, lëvozhgën dhe farën nga rrushi dhe përzijini ato në një masë të butë.

Përzieni 2 lugë të kësaj paste me 1 lugë vaj ulliri. Aplikojeni maskën në fytyrë dhe qafë me lëvizje masazhuese dhe lëreni atë për 10-20 minuta. Pastaj pastrojeni atë me ujë të vakët.

Flokë të shëndetshëm pa maja dyshe

Xhelatina mund të depërtojë në pjesët e dëmtuara të flokëve, ta restaurojë atë duke ruajtur lagështirën e nevojshme, duke sjellë përsëri shkëlqimin dhe duke e bërë më të fortë.

Do t’ju duhen:

– 1 lugë xhelatinë

– 2 lugë balsam flokësh

– vaj rrodheje ose pluhur (opsional)

Xhelatina duhet të përzihet me 4 lugë ujë të vakët dhe të nxehet në një banjo mari derisa të shpërbëhet. Pas kësaj balsami i flokëve dhe vaji duhet të shtohen në të.

Kjo përzierje duhet të aplikohet në flokë të lagur dhe të mbulohet me një mbështjellëse plastike dhe një peshqir për 30 minuta, transmeton supershendeti..

Nëse keni kohë, ju mund ta ngrohni kokën e mbështjellë me një tharëse flokësh për rezultate më të mira. Ju duhet ta bëni këtë maskë jo më shumë se një herë në javë.

Rrathë të zinj nën sy

Rrathët e zinj nën sy nuk janë aq problem i madh sa mund të duken në shikim të parë. Ka shumë metoda që mund të përdoren për të luftuar këtë papërsosmëri, duke përfshirë ato të bëra në shtëpi.

Do t’ju duhen:

– çdo lloj bustine çaji

Përdorini në çaj bustinat dhe lërini ato brenda natës të ftohen. Në mëngjes, vendosini ato në sytë tuaj për 10-15 minuta.

Çaji zvogëlon ënjtjen dhe lehtëson inflamacionin, që e bën atë një nga metodat më efektive dhe më të shpejta për të luftuar këtë problem, por mos e mbani qesen e çajit në sytë tuaj më të gjatë se koha e sugjeruar, që të mos e thani lëkurën.

Receta për rënien e flokëve

Rënia e flokëve mund të ndodhë për shkak të faktorëve si stresi, kequshqyerja, mungesa e gjumit dhe ndryshimet e temperaturës. Ne ju këshillojmë të përdorni një maskë në shtëpi për të ndihmuar në rigjenerimin dhe stimulimin e rritjes së flokëve në mënyrë që t’i mbani flokët tuaj të bukur dhe të trashë.

Do t’ju duhen:

– një avokado e pjekur

– një e verdhë veze

Kushtoni një orë nga koha juaj e lirë për këtë metodë disa herë në javë dhe do ta harroni problemin e humbjes së flokëve.

Lehtësisht mund ta bëni këtë maskë – thjesht përzieni një avokado në mënyrë që të bëhet një pastë, shtoni një të verdhë veze të papërpunuar dhe përziejini bashkë në mënyrë që të merrni një përzierje homogjene.

Rregulloni tonalitetin e fytyrës tuaj

Rregullimi i tonalitetit të fytyrës tuaj, sidomos në raste emergjente, është një procedurë e ndërlikuar, por ende mund të bëhet. Ajo kërkon kozmetikë që mund ta blini në çdo dyqan kozmetik.

Do t’ju duhen:

– korrektor i gjelbër

– korrektor në ngjyrë portokalli

– fondatinë për makijazhin

Korrektori portokalli duhet të përdoret për rrathët e zinj dhe zonën përreth syve. Korrektori i gjelbër ndihmon për të fshehur njollat dhe skuqjet. Aplikoni korrektorin, mbulojeni atë me fondatinën dhe përfundojeni proçedurën me makijazhin tuaj të përditshëm.

Pse nuk duhet të përdorni një sfungjer në formë trëndafili kur bëni banjë?

Sfungjerët në formë trëndafili janë të vegjël, të përshtatshëm për t’u përdorur dhe thahen shpejt. Të gjitha këto karakteristika i bindin shumë njerëz që të zgjedhin këtë lloj sfungjerësh.

Ama dermatologët janë të sigurt se këto sfungjerë janë të këqinj për shëndetin tonë, sepse qelizat e vdekura të lëkurës ngecin në shtresat e brendshme të sfungjerit, pasi ta keni përdorur atë duke provokuar riprodhimin e mikrobeve.

Duke marrë parasysh se niveli i lagështisë në banjo është mjaft i lartë, myku mund të shfaqet edhe në këta sfungjerë.

Ndaj, për të shmangur dëmtimet dhe inflamacionet më serioze të lëkurës, është më mirë t’i zëvendësoni ato me sfungjerë të llojeve të tjera si shkumues elastik ose polietileni, që mund të lahen më mirë dhe më lehtë.

Lexo të tjera