Fun

5 superfuqitë që kanë vetëm foshnjat

0
5-superfuqite-qe-kane-vetem-foshnjat

Këtu janë disa fakte që e konfirmojnë se vetëm foshnjat mund ti bëjnë, transmeton lajmi.net.

 1. Bebet nuk qajnë.
  10 Superpowers Only Babies Have

Në fakt, foshnjat bërtasin dhe ankohen, por thjesht nuk qajnë. Kanalet e lotëve të tyre janë të mbyllura, kështu që ata nuk janë në gjendje të prodhojnë lot.

 1. Ndihen shkëlqyeshëm nën ujë.
  10 Superpowers Only Babies Have

Ky quhet një refleks zhytjeje. Zhduket kur foshnjat janë rreth gjashtë muajshe. Kur një fëmijë është i zhytur në ujë, ai natyrshëm mban frymën, dhe gjymtyrët e tij fillojnë të bëjnë lëvizje noti.

 1. Gëlltisin dhe marrin frymë në të njëjtën kohë.
  10 Superpowers Only Babies Have

Në foshnjat, faringu qëndron më lart se tek të rriturit. Kur ata gëlltisin, hyrja në traktin e tyre të frymëmarrjes nuk bllokohet nga epiglotisja. Prandaj, gjatë gëlltitjes, të porsalindurit gjithashtu mund të marrin frymë lehtë.

 1. Nëse është e nevojshme, foshnjat mund të teshtijnë vazhdimisht.
  10 Superpowers Only Babies Have

Pasazhet e hundës tek të porsalindurit janë shumë më të ngushta sesa tek të rriturit. Prandaj, ato duhet të pastrohen më shpesh.

Meqenëse nuk ka mundësi që një foshnjë të fryjë hundën, ai duhet të përdorë reflekse të pakushtëzuara. Pra, një i porsalindur mund të teshtisë pa ndalur derisa hunda e tij të shpëtojë nga irrituesit.

 1. Bien në gjumë lehtë.
  10 Superpowers Only Babies Have

Prindërit e rinj zakonisht janë në mëdyshje kur shohin se si fëmija i tyre është në gjumë të zhurmshëm, injorant ndaj tingujve të rinovimit ose muzikës me zë të lartë. /Lajmi.net/

Lexo të tjera