Lajme

53 raste të reja me koronavirus dhe 3 të vdekur për 24 orë

0
53-raste-te-reja-me-koronavirus-dhe-3-te-vdekur-per-24-ore

Rastet e reja kanë dalë nga gjithsej 544 mostra të testuara për COVID-19, shkruan lajmi.net.

Gjithashtu gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar edhe 56 pacientë dhe ka pasur tre raste të vdekjes.

Kështu, numri i rasteve aktive në Kosovë është 1341, ndërsa numri i viktimave është 630.

Ky është njoftimi i plotë i IKSHPK-së:

56 TË SHËRUAR DHE 53 RASTE ME COVID-19!
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 544 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 53 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika Infektive, 1 rast nga MIQ-COVID, QKUK dhe 1 rast nga Spitali Gjakovë).
Numri total i rasteve pozitive është 15.758 raste nga 69.652 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 630 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 56 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 13.787 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.341.
Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 11 raste, komuna Mitrovicë 8 raste, komuna Ferizaj 6 raste, komuna Pejë 5 raste, komuna Gjakovë 4 raste, komuna Drenas 3 raste, komuna Shtime 3 raste, komuna Vushtrri 3 raste, komuna Fushë Kosovë 2 raste, komuna Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast Deçan, Gjilan, Malishevë, Prizren, Suharekë dhe Viti.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!. /Lajmi.net/ 

Lexo të tjera