Fun

7 gjërat që ndodhin nëse flini me makijazh

0
7-gjerat-qe-ndodhin-nese-flini-me-makijazh

Nëse rregullisht shkoni në shtrat me mijëra produkte, mund të jeni duke u ekspozuar ndaj disa rreziqeve serioze.

Ne kemi qenë gjithashtu fajtorë për gjumin me makijazh dhe vendosëm të zbulojmë se si mund të ndikojë tek ju. Gjithashtu, mos harroni udhëzimin tek bonusi në fund të artikullit.

I bllokon poret.

Shumë produkte kozmetikë, veçanërisht ato që përmbajnë silikone ose akrilikë, mund të bllokojnë poret tuaja. Këta përbërës depërtojnë në poret tuaja dhe bllokojnë bakteret dhe vajrat natyrorë brenda tyre.

Kombinimi i vajit, djersës, baktereve dhe qelizave të vdekura të lëkurës mund të çojë në pore të bllokuara. Mund të ndodhë edhe kur jeni gjatë ditës, por lënia e tij gjatë gjithë natës i rrit këto shanse.

Shkakton shpërthime.

Kur nuk e hiqni grimin tuaj para se të shkoni në shtrat, lëkura juaj merr më pak oksigjen. Kimikatet irrituese në përbërje gjithashtu qëndrojnë në kontakt me lëkurën tuaj për më shumë kohë.

Nëse lëkura juaj nuk pushon gjatë natës nga grimi, kimikatet e dëmshme dhe mungesa e oksigjenit përfundimisht mund të çojnë në puçrra dhe shpërthime.

Mund të çojë në plakje të parakohshme.

Ngjyrat artificiale dhe përbërësit e tjerë të grimit mund të shkaktojnë reaksione kimike të dëmshme dhe të shpejtojnë plakjen e lëkurës.

Lëkura jonë vepron si një pengesë mbrojtëse për mjedisin tonë dhe nëse nuk e ndihmojmë atë të ‘rivendoset’ natën, mbrojtja e saj dobësohet dhe mund të ndodhin ndryshime të padëshiruara në modelet tona të gjeneve.

Grimi mund të lejojë radikalet e lira, ndaj të cilave jemi të ekspozuar gjatë ditës, të ‘ngjiten’ në lëkurën tonë.

Mund të shkaktojë infeksione të syve dhe të dëmtojë qerpikët tuaj.

Optometristët na paralajmërojnë se shumë produkte të grimit të syve përmbajnë formaldehid, metale të rënda dhe toksina të tjera. Fjetja me toksina në lëkurën tuaj mund të çojë në acarim dhe madje të shkaktojë rënien e hershme të qerpikëve.

Nëse nuk e hiqni rimelin rregullisht, mund të rezultojë në inflamacion të syrit dhe konjuktivit, sipas një studimi të rastit.

Buzët tuaja bëhen të çara.

Kur mbani buzëkuq gjatë ditës, zakonisht nuk qëndron i ndezur gjatë gjithë kohës sepse ngrënia dhe pirja e bëjnë atë të konsumohet shpejt. Por kur flini, buzëkuqi ka mjaft kohë për të thithur lagështinë nga buzët tuaja.

Nëse nuk e fshini buzëkuqin tuaj para se të flini, ka shumë mundësi që të zgjoheni me buzë të thata dhe të çara.

Mund të çojë në flokë dhe lëkurë të yndyrshme.

Kur shkoni në shtrat me grim në fytyrë, kjo mund të lërë njolla në shtratin tuaj dhe të dëmtojë flokët dhe lëkurën tuaj, transmeton supershendeti.. Flokët tuaj mund të marrin veshjen e shkëlqyesit të buzëve gjatë gjithë natës dhe të bëhen të yndyrshme dhe të ngatërruara.

Heqja e duhur e grimit tuaj para se të flini është veçanërisht e rëndësishme për ata me lëkurë të yndyrshme, pasi mund ta përkeqësojë gjendjen.

Lëkura juaj bëhet pa jetë

Lënia e grimit tuaj gjatë natës mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket e pajetë sepse produkti ulet në lëkurën tuaj për një kohë të gjatë.

Ndotja e mjedisit dhe toksinat e tjera bllokohen në përbërjen tuaj, dhe nëse nuk i jepni lëkurës tuaj pushim gjatë natës nga kozmetika dekorative, kjo mund të çojë në më shumë pajetësi të lëkurës dhe vija të holla.

Bonus: Çfarë të bëni nëse ju zë gjumi me grim?

  • Hiqni grimin e syve tuaj duke përdorur një pastrues pa aromë dhe që përmban agjentë qetësues për të qetësuar lëkurën.
  • Përdorni pika për të qetësuar sytë.
  • Zgjidhni një pastrim shumë të butë ose vaj pastrues për të hequr plotësisht grimin, dhe ndiqni pjesën tjetër të rutinës suaj normale të kujdesit për lëkurën.
  • Ndihmoni buzët tuaja të rikuperohen duke përdorur një balsam ultra të pasur për 24 orët e ardhshme.

Lexo të tjera