Teknologji

Apple po punon në laserë për iPhone-ët e ardhshëm që të monitorojë ajrin e kontaminuar

0
apple-po-punon-ne-lasere-per-iphone-et-e-ardhshem-qe-te-monitoroje-ajrin-e-kontaminuar

Teknologjia mund të gjejë rrugën e saj në iPhone të gjeneratës së ardhshme ose në një Apple Watch të ardhshëm, transmeton lajmi.net.

Shpikja përshkruan se si një sistem me tre laser do të ishte në gjendje të përcaktojë shpejtësinë dhe drejtimin e rrjedhës së ajrit.

Rasti kryesor i përdorimit për sensorin është me telefonat inteligjentë dhe orët inteligjente, gjithashtu përmend se mund të punojë me një larmi kompjuterash të tjerë.

Një aplikacion shoqërues do të jetë në gjendje të azhurnojë përdoruesin me raportet e cilësisë së ajrit dhe t’i lajmërojë ata nëse ka arsye për shqetësim. /Lajmi.net/

Lexo të tjera