Teknologji

Apple po shfaq një pikë të vogël portokalli në cep të ekranit të një iPhone

0
apple-po-shfaq-nje-pike-te-vogel-portokalli-ne-cep-te-ekranit-te-nje-iphone

Apple po shfaq një pikë të vogël portokalli në cep të ekranit të një iPhone për të bërë të ditur përdoruesit e iPhone që mikrofoni ose kamera e tyre është aktivizuar, si pjesë e azhurnimit të ri të softuerit iOS 14, transmeton lajmi.net.

Versioni i ri i sistemit operativ të Apple, i lëshuar këtë javë, vepron si një nxitje për përdoruesit që të paktën një nga aplikacionet e tyre po dëgjon ose shikon.

Pika e vogël, por e dukshme shfaqet në të djathtë të sipërme të ekranit të iPhone, pak mbi shiritat e sinjalit.

Përdoruesit e iPhone gjithashtu mund të shkojnë në Qendrën e Kontrollit të telefonit të tyre për të parë nëse një aplikacion ka përdorur mikrofonin ose kamerën kohët e fundit.

Përdoruesit mund të refuzojnë aksesin e aplikacioneve në kamerën dhe mikrofonin e tyre nëse janë shkelës të vazhdueshëm, ose t’i fshijnë plotësisht aplikacionet. /Lajmi.net/

Lexo të tjera