Fun

Binjakët, 20 vjeç, paguajnë hipotekën e nënës së tyre pasi bënë 250 mijë euro në vit nga video lojërat

0
binjaket,-20-vjec,-paguajne-hipoteken-e-nenes-se-tyre-pasi-bene-250-mije-euro-ne-vit-nga-video-lojerat

Matt dhe Ben Horton, të dy 20 vjeç, madje po ndihmojnë të paguajnë për arsimimin universitar të vëllait dhe motrës së tyre pas fitimeve të mëdha që zhvilluan lojëra në internet, shkruan “TheSun”.

Dhe ata u bënë të suksesshëm kaq shpejt prindërit e tyre në fillim menduan se po merreshin me drogë kur 700 euro  u shfaqën në llogaritë e tyre bankare si adoleshentë, transmeton lajmi.net.

Vëllezërit filluan të luanin video lojëra kur ishin vetëm fëmijë, duke vazhduar të mësonin se si të bënin lojërat e tyre nga e para.

Kur ishin 13 vjeç ata kishin filluar të fitonin para – dhe tani fitojnë qindra mijëra ndërsa zhvillojnë lojëra.

Duke folur për Mirror, Matt tha: “Kur i tregova babait tim se kishim fituar 700 euro, ai mendoi se duhet të ishte nga tregtia e drogës, pasi ishte kaq shumë. Ai ishte aq i befasuar”.

Ben shtoi: “Ne kishim vetëm rreth 1 euro në javë para xhepi, kështu që 5 eurot e para ishin shumë”.

Pasi mësuan gjithnjë e më shumë për prodhimin dhe programimin e videove, sipërmarrja e tyre e parë ishte filmi i lojrave aventureske Guest World prej të cilës fituan 70 mijë euro në vitin e tij të parë.

Që nga ajo kohë ata kanë bërë 20 lojëra së bashku.

Matt tha: “Ne kemi paguar për një udhëtim në Florida për të gjithë vitin e kaluar dhe kemi qenë në gjendje të paguajmë një pjesë të hipotekës së prindërve tanë”.

Vëllezërit, të cilët jetojnë në Hackney, në lindje të Londrës, gjithashtu drejtojnë kanalin e tyre në YouTube Oblivious – me më shumë se 2 milionë ndjekës. /Lajmi.net/

Lexo të tjera