Teknologji

Çfarë kanë zbuluar shkencëtarët për të qenit në ilaçe

0
cfare-kane-zbuluar-shkencetaret-per-te-qenit-ne-ilace

Ilaçet përçarëse, të tilla si ketamina, mund të shkaktojnë gjendje të ngjashme me ëndrrat, halucinacione, transmeton lajmi.net.

Disa kanë efekte depresive, ndërsa të tjerët mund të shkaktojnë eufori, një ndjenjë kënaqësie të madhe.

Kërkimi është “një hap i madh përpara për të kuptuar se si këto ilaçe prodhojnë këtë gjendje unike”, tha Dr. Ken Solt, një anesteziolog në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts.

Shkencëtarët ishin gjithashtu në gjendje të rikrijonin këtë efekt me një pacient njerëzor, i cili kishte një formë epilepsie që shkaktoi disosotizim.

Mjekët vendosën përkohësisht elektroda në trurin e pacientit, e ngjashme me mënyrën se si ata kishin monitoruar minjtë, dhe shpërndanin impulse të energjisë elektrike në zonat e tyre ku kishin parë qelizat që qëllonin në brejtës.

Pacienti menjëherë raportoi se kishte përjetuar një përvojë jashtë trupit. Studimi duket se shpjegon se si truri i gjitarëve është në gjendje të shkëpusë përkohësisht mendjen dhe trupin, megjithëse ende nuk është e qartë pse ata e kanë këtë aftësi.

Kjo gjithashtu mund të çojë në mënyra për të kontrolluar shkëputjen pa përdorur ilaçe, të cilat përfundimisht mund të ndihmojnë një gamë të gjerë pacientësh, thotë Solt. /Lajmi.net/

Lexo të tjera