Fun

Çfarë zbuloi studimi në lidhje me vikingët

0
cfare-zbuloi-studimi-ne-lidhje-me-vikinget

Deri në 6% të popullsisë së sotme në Mbretërinë e Bashkuar mund të kenë gjene Vikinge, transmeton lajmi.net.

Ekspertët studiuan 442 skelete burrash, grash, fëmijë nga mosha e Vikingëve, deri në 1050 vite pas Krishtit, në të gjithë Evropën.

Some Vikings were in fact Scottish and had brown hair, research found

Burra nga Orkney, Skoci, nuk ishin vikingë gjenetikisht, megjithëse ishin varrosur me shpata dhe sende të tjera relikesh.

Vikingët nga ajo që tani është Norvegji u zbulua se kishin udhëtuar në Irlandë, Skoci dhe Islandë.

Ata nga Danimarka u drejtuan për në Angli, ndërsa ata Suedezë udhëtuan për në vendet Baltike. /Lajmi.net/

Lexo të tjera