Lajme

COVID-19 në Kosovë: Afër 950 vdekje dhe mbi 13 mijë raste aktive

0
covid-19-ne-kosove:-afer-950-vdekje-dhe-mbi-13-mije-raste-aktive

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në vend janë shënuar edhe 704 raste të reja me koronavirus nga 1651 testime, shkruan lajmi.net.

Veçmas kësaj, për periudhën e njëjtë kohore janë shënuar edhe 9 raste të vdekjes me koronavirus.

Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 2 raste (84, 72 vjeç), Rahovec 2 raste (82, 76 vjeç), Drenas 1 rast ( 64 vjeç), Ferizaj 1 rast ( 81 vjeç), Gjakovë 1 rast ( 77 vjeç), Suharekë 1 rast ( 78 vjeç) dhe Prishtinë 1 rast ( 83 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 36.253 raste nga 135.969 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 948 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 391 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22.137 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.168.

Gjithashtu, sipas raportimeve të fundit, spitalet dhe klinikat e QKUK-së janë të stërmbushura me pacientë me koronavirus, e njëjta ndodh edhe në Spitalet Rajonale. /Lajmi.net/ 

Lexo të tjera