Rozë

David Fincher kritikon filmin ‘Joker’: Tradhti e të sëmurëve mendor

0
david-fincher-kritikon-filmin-‘joker’:-tradhti-e-te-semureve-mendor

David Fincher nuk ka frikë të ndajë mendimet e tij të ashpra rreth fimit fitues të Oscar, “Joker”.

Në një intervistë me The Telegraph për të diskutuar filmin e tij të ri në Netflix “Mank”, regjisori Gone Girl kritikoi “Joker”, i cili bëri që Joaquin Phoenix të fitonte një Oskar për Aktorin më të Mirë për të luajtur rolin kryesor të filmit. Filmi psikologjik është akuzuar shpesh për shfaqjen e simpatisë ndaj karakterit kryesor, që është një vrasës, si dhe për forcimin e perceptimit se ata që vuajnë nga sëmundje mendore janë të prirur për dhunë, transmeton lapsi. Fincher u bëri jehonë këtyre kritikave, ndërsa vuri në dukje se filmi u bë i njohur vetëm nga filmat që erdhën para tij.

“Unë nuk mendoj se dikush do ta kishte parë atë film dhe do të mendonte,” Po, le të marrim Travis Bickle dhe Rupert Pupkin dhe t’i bashkojmë ata, pastaj ta fusim në një tradhti ndaj të sëmurit mendor dhe ta heqim atë për një miliard dollarë “, tha ai në intervistë.

Lexo të tjera