Bota

Disney do të pushojë nga puna rreth 28 mijë punëtorë

0
disney-do-te-pushoje-nga-puna-rreth-28-mije-punetore

Rreth dy të tretat e punëtorëve të pushuar nga puna do të jenë punëtorë me kohë të pjesshme, tha kompania në një deklaratë, transmeton lajmi.net.

Disney mbylli parqet e veta në të gjithë botën kur filloi të përhapet koronavirusi këtë vit.

Coronavirus: HK Disneyland to close one month after reopening - BBC News

Të gjithë përveç Disneyland, me nofkën Vendi më i Lumtur në Tokë u rihapën, megjithëse kompania u detyrua të kufizonte numrin e vizitorëve për të lejuar distancën fizike.

Inside Disneyland Paris as it reopens to tourists

Walt Disney World në Florida kishte punësuar 77 mijë punëtorë me kohë të plotë dhe të pjesshme para pandemisë, ndërsa Disneyland në Kaliforni punësoi 32 mijë.

Disney nuk zbuloi sa punonjës të tjerë amerikanë punojnë në njësinë e parqeve, që përfshin produkte të konsumit, linja udhëtimi dhe të tjera bizneset. /Lajmi.net/

Shanghai Disneyland reopens with mandatory face masks and social distancing - The Verge

Lexo të tjera