Rozë

Dolly Parton vaksinohet kundër COVID-19

0
dolly-parton-vaksinohet-kunder-covid-19

Yllit të muzikës country, Dolly Parton i është dhënë një dozë e vaksinës kundër COVID-19, pasi u bëri thirrje të tjerëve të ndjekin shembullin e saj duke kënduar një nga këngët e saj hit, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Parton, 75 vjeçe, këndoi një version të adaptuar të Jolene para se të merrte vaksinën në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt në Nashville, Tennesseetë martën.

“Vaksina, vaksina, vaksina, vaksina, po ju lutem, ju lutem mos hezitoni”, këndoi Parton në një video.

Asaj iu injektua një vaksinë e zhvilluar nga Moderna.

Parton ka merita për ndihmën në financimin e vaksinës Moderna pasi i dhuroi 1 milion dollarë (716,000 £) Qendrës Mjekësore të Universitetit Vanderbilt.

Një pjesë e parave të këngëtares shkoi për financimin e një prove të hershme të vaksinës Moderna. Në prova, vaksina Moderna u zbulua se ofron gati 95% mbrojtje kundër COVID-19.

Muzikantja fituese e Grammy tha se ajo kishte qenë “duke pritur një kohë” për vaksinimin e saj.

“Unë jam aq e vjetër sa ta marr dhe jam aq e zgjuar sa ta marr”, u tha këngëtarja fansave në një video të postuar nga universiteti.

Muajin e kaluar Parton i tha Associated Press se ajo donte të priste derisa vaksinat të ishin më të disponueshme sepse “Unë nuk dua që ajo të duket sikur po e marr pa rend”.

Tani furnizimi me vaksina është rritur, të paktën në SHBA, Parton tha se “donte të inkurajonte të gjithë” për t’i marrë ato. /Lajmi.net/

Lexo të tjera