BotaLajme

Dronët luftarakë/ Turqia po sfidon SHBA-në, Izraelin dhe Kinën

0

Sipas një shkrimi të Financial Times, Turqia ka rritur investimet e saj në sektorin e prodhimit të mjeteve luftarake dhe veçanërisht dronëve.

Prestigjozja britanike shkruan se industria turke e avionëve në zgjerim e sipër është kulmi i një përpjekje dy-dekadëshe për të rritur prodhimin e mbrojtjes me synimin për të zvogëluar mbështetjen e Turqisë në blerjet e armëve perëndimore dhe kështu nxitet krenaria kombëtare.

Turqia nuk po tejkalon SHBA, Izraelin ose Kinën, por unë do të thoja që Turqia po shfaqet si një konkurrencë e rëndësishme për të tre vendet,” tha Dan Gettinger, një analist në Institutin e Studimeve të Hapësirës Hapësirë ??në Mitchell, një institut kërkimor me bazë në SHBA”, shkruan Financial Times, përcjell abcnews.al.

Zhvillimi i dronëve të armatosur të bërë nga Turqia përshtatet në mënyrë të përsosur me qëndrimin më agresiv të politikës së jashtme të miratuar nga Rexhep Tajip Erdogan në vitet e fundit, me presidentin turk gjithnjë e më të gatshëm të vendosë fuqi të fortë në mbështetje të qëllimeve të tij ndërkombëtare.

Më tej në artikull shkruhet se përpjekjet e Turqisë për të krijuar dronët e saj janë të lidhura ngushtë me luftën e gjatë me partinë Punëtorët e Kurdistanit (PKK), një milici e armatosur kurde që po lufton me shtetin turk që nga viti 1984.

 

Lexo të tjera