Lajme

Dy zviceranët nga Winterthur dyshohen për bashkëpunim me terroristin në Vjenë

0
dy-zviceranet-nga-winterthur-dyshohen-per-bashkepunim-me-terroristin-ne-vjene

Një ditë më vonë,  djaloshi nga Winterthur D.  (25) dhe B. (19) u arrestuan. Arsyeja: Të dy personat e njihnin vrasësin nga Vjena. Që nga ajo kohë, të dy janë në paraburgim.

Të dy personat kishin vizituan Kujtim F. në verën e vitit 2020

dhe B nuk janë të panjohur për autoritetet zviceranë. 25-vjeçari D. u rrit në kantonin e Cyrihut dhe luajti futboll për një kohë të gjatë. D. është konvertuar në Islam dhe ishte i lidhur mirë në skenën islamike rreth xhamisë An’Nur në Winterthur e cila tani është e mbyllur.

Dyshja kishin qëndruar në Vjenë në verën e vitit 2020, disa muaj para sulmit. Atje, ata u takuan me Kujtim F. dhe fjetën në banesën e tij. Gjithashtu shtrënguan duart me ekstremistët e tjerë.

Harta e qytetit me skena krimi të gjetura në celular

Kur dy personat nga Winterthur fu kthyen për në Zvicër, Kujtim F. shkoi në Sllovaki për të blerë municione për armën e tij t1ë tipit kallashnikov. Por pa sukses. Përpjekja për blerje është një tregues për hetuesit se ekziston një lidhje midis D. dhe sulmuesit.

Zvicerani kundërshton teorinë, por hesht krejtësisht në lidhje me pyetjen, se si ai ishte i lidhur me sulmuesin e Vjenës.

Në anën tjetër tashmë hetuesit e kanë një fakt: Ata gjetën video të sulmit në telefonin celular të D., si dhe një foto të një harte të qytetit të Vjenës duke përfshirë vendet e shënuara ku Kujtim F. qëlloi me breshëri armësh.

Dëshmitë e forta se dy zviceranët kishin lidhje të drejtpërdrejta me sulmin në Vjenë mungojnë deri më tash por, ata vazhdojnë të mbesin ende në paraburgim.

 

Lexo të tjera