Bota

E tmerrshme: Policia kiliane e hedh nga ura djalin 16 vjeç e pastaj e këqyr seri

0

Më pak se një muaj para se kilianët të votojnë për ndryshimin e kushtetutës, policia i ka shtypur me dhunë protestat në kryeqytetin e Kilit, Santiago.

Të premten në mbrëmje, forcat policore përdorën gaz lotsjellës dhe ujë me shtypje të lartë për t’i shpërndarë protestuesit e mbledhur në “Plaza Italia”, ku pati përleshje të dhunshme dhe prani të madhe të policisë.

Në disa pamje të publikuara në internet shihet një djalë 16 vjeç duke u përleshur me një polic. Ai më pas bie në kanalin e ndotur e të shtruar me beton të lumit Mapocho, ku qëndron pa lëvizur dhe me fytyrë në ujin e cekët, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Përderisa protestuesit ikën, ne e pamë momentin kur një polic e pengoi (djalin) dhe e hodhi nga ura”, tha Pavel Pavelic Jofre, i cili e udhëhoqi grupin e vullnetarëve në protestë.

“Ne arrimët që t’i dërgojmë dy nga grupi jonë atje poshtë për ta ndihmuar atë dhe pas stabilizimit të gjendjes së tij, brigada e zjarrfikësve arriti ta largojnë nga lumi dhe e dërgoi në spital”, shtoi ai.

U raportua se djali ndodhet në gjendje stabile në spitalin “Santa Maria”, i cili ndodhet afër vendit të incidentit, transmeton Gazeta Express.

Foto: Associated Press

Politikanët e opozitës bënë thirrje që komandanti i forcave speciale, Mario Rozas, të japë dorëheqje pas një vargu akuzash për shkelje të të drejtave të njeriut.

Që nga tetori i vitit të kaluar, Kili është përfshirë nga një valë e protestave masive kundër pabarazisë së shfrenuar dhe padrejtësisë së vazhdueshme. Shtypja e protestave nga policia është dënuar nga komuniteti ndërkombëtar.

Prokurori publik i Kilit ka thënë se nga tetori i vitit të kaluar, dyshohet se forcat e quajtura “Carabineros” janë përgjegjëse për 8,575 raste të shkeljes së të drejtave të njeriut gjatë shtypjes së protestave, por vetëm 16 policë janë shkarkuar nga detyra deri më tani.

 

 

 

Lexo të tjera