Teknologji

Elon Musk flet për baterinë që do të ketë 500% më shumë fuqi

0
elon-musk-flet-per-baterine-qe-do-te-kete-500%-me-shume-fuqi

Duke folur në ngjarjen e Ditës së Baterisë së Tesla, Musk përshkroi përparimet si “një përparim masiv” që do të rriste në mënyrë dramatike performancën e automjeteve elektrike duke i bërë ato njëkohësisht më të përballueshme, transmeton lajmi.net.

Një dizajn i ri spiral me zinxhir të baterisë litium-jon të Tesla do të transformojë mënyrën se si mund të ruhet dhe karikohet energjia brenda një baterie me jon litium, duke ofruar pesë herë më shumë energji, 16% rritje në diapazon dhe 500% më shumë energji.

Në një përpjekje për të përshpejtuar prodhimin, Tesla do të fillojë të nxjerrë elemente të nevojshme për këto bateri të gjeneratës së ardhshme, të tilla si litium.

Përparimet do t’i bëjnë bateritë e makinave 56% më të lira dhe do të mundësojnë prodhimin e automjetit të parë të vërtetë të përballueshëm të Tesla-s. /Lajmi.net/

Lexo të tjera