Teknologji

Elon Musk kalon Mark Zuckerberg dhe bëhet personi i tretë më i pasur në botë

0
elon-musk-kalon-mark-zuckerberg-dhe-behet-personi-i-trete-me-i-pasur-ne-bote

Një infeksion i mundshëm Covid-19 do të thoshte që ai u detyrua të humbasë lëshimin e katër astronautëve në bordin e një rakete SpaceX, raporton “Metro”.

Por pranimi i Tesla-s në një indeks të tregut të aksioneve dje nënkuptonte që pasuria e tij u rrit me 15 miliardë dollar, transmeton lajmi.net.

Ose, afërsisht 170,000 dollarë në sekondë. Pasuria shtesë sjell pasurinë totale neto të Musk deri në 117.5 miliardë dollarë – sipas Indeksit të Miliarderëve Bloomberg.

Në proces, Musk kapërceu miliarderin tjetër të teknologjisë Mark Zuckerberg për t’u bërë personi i tretë më i pasur në botë.

Vetëm shefi i Amazon Jeff Bezos dhe bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates kanë grumbulluar më shumë pasuri.

Tesla, kompania e makinave elektrike që Musk mbikëqyr kur nuk është në detyrë të SpaceX ka një vlerë prej mbi 400 miliardë dollarë dhe është kredituar gjerësisht për fillimin e tregut të makinave elektrike.

Pavarësisht pasurisë së tij të pamasë, Musk tha përsëri në maj se ai po planifikonte të shiste ‘pothuajse të gjitha’ pasuritë e tij.

Kur u pyet pse, gjeniu i teknologjisë thjesht tha se po i përkushtohej Marsit dhe Tokës dhe se posedimi i gjësendeve do të të ngadalësoj. /Lajmi.net/

Lexo të tjera