Bota

Fauci – fëmijëve: Babadimri ka ‘imunitet të lindur’, nuk do ta përhapë koronavirusin gjatë Krishtlindjeve

0
fauci-–-femijeve:-babadimri-ka-‘imunitet-te-lindur’,-nuk-do-ta-perhape-koronavirusin-gjate-krishtlindjeve

Të paktën, kjo është fjala nga Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjes infektive të SHBA-së, raporton

“Babadimri është i përjashtuar nga kjo sepse babadimër, me të gjitha cilësitë e mira, ka shumë imunitet të mirë të lindur”, tha Fauci për “USA TODAY” këtë javë, transmeton lajmi.net.

Nuk duhet të jetë surprizë. Siç e dinë tashmë fëmijët, babadimri është mbinjerëzor. Ai fluturon nëpër botë brenda një nate, shpërndan miliona lodra dhe ha peshën e tij në biskota.

Por me miliona amerikanë tashmë të sëmurë me COVID-19, fëmijët kanë qenë të shqetësuar për babadimrin, veçanërisht këtë prag të Krishtlindjeve kur ai viziton miliona shtëpi.

Dhe nuk mund të mohohet që babadimri, për shkak se është më i moshuar dhe mbipeshë, në shikim të parë duket se rrezikon më shumë për të zhvilluar sëmundje të rëndë nga COVID-19.

Megjithatë, Fauci u thotë fëmijëve të mos shqetësohen.

“Babadimri nuk do të përhapë infeksione tek askush”, tha ai. /Lajmi.net/

Lexo të tjera