Rozë

Futbollisti Maradona ngatërrohet me ‘Madonnën’ pas raportimit për vdekjen e tij

0
futbollisti-maradona-ngaterrohet-me-‘madonnen’-pas-raportimit-per-vdekjen-e-tij

Një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave shkaktoi pikëllim të madh tek tifozët pasi u bë e ditur lajmi për vdekjen e tij, shkruan The Independent, transmeton lajmi.net.

Në Argjentinë, nga është Maradona, njerëzit ishin aq të pikëlluar sa që presidenti njoftoi tre ditë zie kombëtare.

Në të gjithë botën, tifozët ndanë pikëllimin e tyre dhe postuan në rrjete sociale në lidhje me të.

Kishte kaq shumë postime në lidhje me vdekjen e tij, saqë pothuajse menjëherë pasi u njoftua lajmi, emri i tij u bë tema kryesore e trendit në Twitter.

Kjo nuk është e pazakontë kur një njeri i famshëm shumë i respektuar vdes.

Ajo që ishte e çuditshme, megjithatë, ishte se njëkohësisht një emër tjetër papritur filloi të bëhej trend.

Madonna, e ashtuquajtura ‘Mbretëresha e Popit’, u ngrit në radhët e temave më të përdorur në Twitter, ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz e lexojnë gabimisht emrin e futbollistit.

Përdoruesit e rrjeteve sociale në mënyrë unironike vajtuan për vdekjen e këngëtares së njohur edhe pse ajo është gjallë dhe mirë.

Ai vazhdoi të rritej pasi njerëzit rrëmbyen hashtagun për të postuar tweet-e shaka në lidhje me konfuzionin.

Duket se njerëzit nuk po bënin gabim vetëm në Twitter.

Krahas Maradonës, Google Trends panë një rritje të shpejtë në sasinë e njerëzve që kërkonin Madonën.

Me sa duket, disa njerëz ishin shumë të hutuar. Në realitet, dje kemi humbur vetëm një legjendë. /Lajmi.net/

Lexo të tjera