Rozë

Halima Aden lë modelimin për shkak të fesë

0
halima-aden-le-modelimin-per-shkak-te-fese

Modelja amerikane Halima Aden thotë se po braktis modelimin pasi rrezikon besimin e saj fetar, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

23-vjeçarja është shfaqur në kopertinën e britanikëve Vogue, Vogue Arabia dhe Allure.

Duke shkruar në Instagram, ajo tha se pandemia e koronavirusit i kishte dhënë kohë të ndalet dhe të mendojë se cilat janë vlerat e saj si grua muslimane.

“Të jesh një grua me ‘hixhabi’ është me të vërtetë një udhëtim me shumë ngritje dhe ulje”, tha ajo.

Duke folur për pranimin e vendeve të punës të modelimit që shkonin kundër pikëpamjeve të saj fetare, ajo tha: “Unë vetëm mund ta fajësoj veten time për kujdesin më të madh për mundësitë sesa ato që ishin në të vërtetë në lojë”.

Ajo shtoi se problemet vinin nga atje duke qenë “mungesa e grave stiliste myslimane” brenda industrisë që mund të kuptonin pse veshja e hixhabit ishte kaq e rëndësishme.

Ajo ka marrë mbështetje në internet nga motrat modele Bella dhe Gigi Hadid dhe gjithashtu nga Rihanna.

Halima ka lindur në një kamp refugjatësh Keniane nga prindër somalezë para se të transferohej në Amerikë, në moshën gjashtë vjeç.

Ajo u pa nga agjencia ndërkombëtare e modelimit IMG Models në moshën 18 vjeçare, ndërsa ishte paraqitur në konkursin Miss Minnesota USA si gjysmë-finaliste.

Halima ishte gruaja e parë që mbajti hixhab në konkurs dhe shumë shpejt u bë e njohur për sjelljen e një kodi modest të veshjes në shfaqjet më të famshme të javës së modës në botë.

Ajo ka vazhduar të luajë në fushatat për markën e Rihannës Fenty Beauty dhe markën Yeezy të Kanye West.

Në storiet e saj në Instagram, ajo e lavdëroi Rihannën që e lejoi të vinte hixhabin në fotosesione.

Modelja thotë se ka kompromentuar fenë e saj shumë herë si pjesë e punës së saj, duke përfshirë mungesën e kohës së lutjes të përcaktuar në besimin islamik ose duke rënë dakord të modelojë pa hixhab, duke përdorur një tjetër veshje për të mbuluar kokën e saj.

Ajo shtoi se kishte “qarë” në dhomën e saj të hotelit pasi bëri disa fushata për të mos folur më shumë për atë që ajo mendonte se ishte e drejtë.

“E vërteta është se ndihesha shumë e pakëndshme”, shkroi ajo në Instagram.

“Kjo thjesht nuk jam unë,” shtoi ajo. /Lajmi.net/

Lexo të tjera