Bota

Hoti mirëpret propozimin e Grenellin që Liqeni i Ujmanit të quhet Liqeni Trump

0
hoti-mirepret-propozimin-e-grenellin-qe-liqeni-i-ujmanit-te-quhet-liqeni-trump

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikan, Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka propozuar që Liqeni i Ujmanit të quhet Liqeni i Trumpit, pas arritjes së marrëveshjes së arritur në Uashington.

Lexo edhe: 

Grenell për liqenin e Ujmanit: Kosova dhe Serbia janë pajtuar që të quhet ‘Liqeni Trump’

Një propozim të tillë e ka mirëpritur kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti.

Sipas Hotit, emërimi i Liqenit të Ujmanit “Liqeni i Presidentit Trump”, është shenjë nderimi për rolin e presidentit amerikan për arritjen e marrëveshjes siç e quajti ai, historike, shkruan lajmi.net.

Postimi i plotë i Hotit, pa ndërhyrje:

E kam mirëpritur propozimin e ambasadorit Grenell që Liqeni i Ujmanit të quhet Liqeni i Presidentit Trump, në shenjë nderimi për rolin e tij të jashtëzakonshëm për arrijen e marrëveshjes historike për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë, si hap i madh drejt marrëveshjes përfundimtare politike, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke.

Në shenjë nderimi për rolin e tyre vendimtar për lirinë, pavarësinë dhe njohjen e shtetësisë së Republikës sonë anekënd botës, ne i kemi pagëzuar sheshet më të bukrua të qyteteve tona me emrat e personaliteteve më të shquara të Shteteve të Bashkuara Amerikës, si: Presidenti Klinton, Xhorxh Bush, Senatori Bob Dol, Sekretarja Medlin Olbrajt etj.

Kosova dhe qytetarët e saj do t’u jenë përjetësisht mirënjohës Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me të cilat, siç thoshte Presidenti Rugova, ne kemi miqësi speciale dhe të përhershme.

Është traditë dhe kulturë jona për ta nderuar Mikun! Këtë traditë fisnike të të parëve tanë, ne do ta ruajmë dhe do ta kultivojmë gjithnjë!. /Lajmi.net/

Lexo të tjera