Rozë

Kjo artiste shpallet “Tekstshkruesja e vitit 2020” nga “Apple Music Awards”

0
kjo-artiste-shpallet-“tekstshkruesja-e-vitit-2020”-nga-“apple-music-awards”

Apple shpalli fituesit e çmimeve të saj të dytë vjetor “Apple Music”, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Taylor Swift u emërua “Tekstshkruesja e vitit”, pas publikimit të befasishëm të albumit të saj të vlerësuar në mënyrë kritike dhe komerciale, “Folklore”, i cili u bë albumi i parë i vitit 2020 që shet më shumë se një milion kopje.

Gjatë një fjalimi të regjistruar të pranimit, superylli i pop-it theksoi rëndësinë që ka shkruar këngët e saj në një vit, ku aftësia e artistëve muzikorë për të turne dhe për të luajtur para një publiku të drejtpërdrejtë është ndalur për shkak të COVID-19.

‘Të fitosh çmimin kantautorja e vitit në çdo kapacitet në çdo vit do të ishte kaq emocionuese, por mendoj se është me të vërtetë e veçantë sepse ky vit i veçantë ishte një vit ku me të vërtetë ndihesha sikur shkrimet e këngëve ishtin e vetmja gjë që ishte në gjendje të më mbante të lidhur me fansat që unë nuk isha në gjendje t’i shihja në koncert”, tha Swift në një njoftim për shtyp të Apple Music.

E veshur me ngjyrat bardhë e zi, ajo shtoi “Unë nuk isha në gjendje të zgjas dorën dhe të prek dorën e dikujt në rreshtin e pare, nuk isha në gjendje të bëja fotografi me fansat, kështu që kjo do të thotë shumë për mua”.

Fituesja e 10-të çmimeve “Grammy” tregoi se tekstet e këngëve dhe reagimet nga fansat e kanë ndihmuar atë gjatë kësaj kohe të pasigurt, gjatë tetë muajve të fundit që kur koronavirusi u shpall pandemic në mes të marsit.

“Shkrimi i këngëve, dhe mënyra sesi fansat i përgjigjen këngëve që unë shkruaj, dhe dialogu i një lloji tjetër, dhe ai lloj shkëmbimi emocional, është ajo që ndihem sikur më ka mbajtur vërtet këtë vit. Dhe me të vërtetë dua të them faleminderit fansave për këtë”, përfundoi Swift.

“Folklore” debutoi në numrin një në “Billboard 200”, duke u bërë albumi i shtatë me radhë i saj që renditet numër një në SHBA. Ajo ishte për tetë javë në krye të tabelës, duke e bërë atë albumin numër një me afat më të gjatë të 2017 deri më 2020. /Lajmi.net/

Lexo të tjera