Bota

Kuptime të makthit: Çfarë kuptimi kanë ëndrrat e tua dhe pse nuk duhet t’i injorosh kurrë ato

0
kuptime-te-makthit:-cfare-kuptimi-kane-endrrat-e-tua-dhe-pse-nuk-duhet-t’i-injorosh-kurre-ato

Shpesh ëndërrojmë të biem, të mbytemi apo edhe të jemi lakuriq në publik, nga të gjitha këto makthe kemi frikë, transmeton lajmi.net.

Dhe disa ëndrra mund të jenë aq të tmerrshme sa na zgjojnë me një djersë të ftohtë në mes të natës.

Por sapo të keni kapërcyer frikën fillestare, shumë prej nesh vënë në dyshim se çfarë do të thotë vërtet sprova e frikshme.

Ëndrrat e këqija, ndodhin kur truri ynë që ëndërron përpunon gjërat që kemi përjetuar në ditët e fundit, tha për The Sun Online analistja e ëndrrave Jane Teresa Anderson.

Këtu ajo zbulon se çfarë nënkuptojnë realisht pesë ëndrrat më të tmerrshme …

  1. Vdes ose sëmurem

Të durosh një ëndërr agonizuese ku e sheh veten duke vdekur është tepër shqetësuese. Por të jeni të sigurt se nuk është një parandjenjë, tha Jane.

“Ankthet që shfaqin vdekjen kanë shumë shkaqe, duke filluar nga përpunimi i frikës tuaj nga vdekja dhe besimet në lidhje me vdekshmërinë”, thotë ajo.

  1. Fatkeqësitë natyrore

Ëndrrat e bazuara rreth krizave mjedisore tregojnë se jeni të shqetësuar për diçka që do të ndodhë në të ardhmen.

Fenomenet natyrore janë të paparashikueshme, duke sugjeruar që mund të ndiheni jashtë kontrollit Jane thotë: “Kjo temë e zakonshme e makthit mund të pasqyrojë frikën dhe ndjenjat e të qenit të mbingarkuar plotësisht nga një sulm i pashmangshëm, si një cunami”.

Çdo ëndërr është unike, por disa njerëz mund të kenë të bëjnë me pamundësinë për të përballuar një përmbytje emocionale ose mendore, ndërsa të tjerët mund të kenë të bëjnë me ndjenjën se kërkesat e jetës po rriten në përmasa gjigante, të pakapërcyeshme.

  1. Mbytja
     If you regularly dream you are suffocating it may be a sign you are not getting enough personal space

Jane tha: “Herë pas here mund të keni këtë makth kur hunda juaj është bllokuar, ose vuani nga astma, por tashmë do të ishit të vetëdijshëm për këtë”.

Më shpesh ky makth ka të bëjë me ndjenjën e kufizuar, fizikisht, emocionalisht, mendërisht ose shpirtërisht, ose ndjenjën e mbytjes nga vëmendja e dikujt ose situata juaj e jetës, transmeton lajmi.net.

  1. Duke rënë

Ka shumë të ngjarë që shumica e njerëzve e kanë duruar këtë, po rrëzoheni dhe papritmas ju dridheni zgjuar para se të goditeni përtokë.

Ndërsa mund të shkaktojë zemërim dhe t’ju lërë në një panik, nuk ka aq shumë për t’u shqetësuar sa mund të mendoni, shpjegoi Jane.

Ajo tha: “Udhëzohu nga ajo që ndodhi për të shkaktuar rënien”.

Nëse lëshoheni buzë një shkëmbi, duhet të shikoni se çfarë po lini të shkojë në jetën tuaj; nëse toka u shemb poshtë këmbëve tuaja, shikoni se çfarë po ndryshon në jetën tuaj.

Nëse po ngjiteshit dhe keni humbur kapjen, kjo mund të tregojë se i keni humbur sytë e qëllimeve tuaja, ndërsa rënia në një vrimë të zezë mund të tregojë depresion.

  1. Të qenit lakuriq në publik
     If you dream you are naked in public you may need to look at weather your are comfortable with who you are

Të gjesh veten në publik plotësisht i zhveshur është diçka që të gjithë e kemi frikë, e ëndërrojmë ose nuk e ëndërrojmë.

Të ëndërrosh të endesh në kostumin e ditëlindjes, është në të vërtetë një shenjë e diçkaje më të thellë. Kjo mund të thotë që ju nuk ndiheni rehat në lëkurën tuaj dhe mund të jeni duke luftuar me besim dhe vetëvlerësim. /Lajmi.net/

Lexo të tjera