Lajme

Kush janë emrat që mund të marrin drejtimin e PDK-së në Konventën e 3 korrikut?

0
kush-jane-emrat-qe-mund-te-marrin-drejtimin-e-pdk-se-ne-konventen-e-3-korrikut?

Deri më tani asnjë kandidat nuk e ka shpallur kandidaturën zyrtarisht.Në opinionin publik janë disa emrat të cilët po vlerësohen se mund ta marrin drejtimin e partisë më të madhe opozitare në vend.

I pari padyshim është ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj. Ky i fundit nuk e ka pohuar e as mohuar asnjëhrë mundësinë për të kandiduar për të parin e partisë.Por, edhe emrat si Memli Krasniqi, Uran Ismaili, Vlora Çitaku janë përmendur si kandidat potencial për të drejtuar këtë parti.Ndryshe, PDK në zgjedhjet e 14 shkurtit ka marrë rezultatin më të dobët në historinë e saj.

Aktualisht PDK ka 19 deputetë në Kuvendin e Kosovës dhe qeverisë në disa komuna të vendit.

Lexo të tjera