BotaLajme

“Mbani frymën”! Greqia i tregon forcën Turqisë, stërvitje ushtarake mbi Egje

0

Misioni i Forcave Ajrore të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe forcat greke zhvilluan një stërvitje të përbashkët ushtarake mbi Egje.

Stërvitja nisi nga baza ajrore Souda në Kretë. Stërvitja sipas mediave greke shërben në rritjen e mëtejshme të nivelit të gatishmërisë operacionale, aftësisë luftarake dhe bashkëpunimit të pjesëmarrësve. Mediat greke kanë publikuar pamjet nga stërvitja ushtarake mbi Egje.

Stërvitja vjen në një kohë kur Athinën dhe bazën në Kretë e vizitoi sekretari amerikan i shtetit, ndërsa tensionet me Turqinë për kufirin detar janë të ngrira për momentin.

Lexo të tjera