Lajme

Mbi 30 të vdekur nga përmbytjet në Kinë

0
mbi-30-te-vdekur-nga-permbytjet-ne-kine

Të paktën 33 njerëz kanë vdekur në provincë pasi qyteti Zhengzhou u vërshau nga reshjet gjatë tre ditëve, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Nga ndarja e informacionit për shëndetin publik te kontaktet për mbështetje, platforma Weibo e Kinës u bë një hapësirë ​​në internet që lidh njerëzit që kërkojnë ndihmë me ekipet e shpëtimit.

Inkurajuese hashtag të tilla si “Henan, qëndro i fortë!” gjithashtu shpejt u bë virale.

Ndërsa njerëzit ndanin histori të tmerrit dhe u lutën për ndihmë në internet, mijëra përdorues të rrjeteve sociale u përgjigjën duke ridrejtuar postimet e tyre Weibo tek ekipet e shpëtimit të urgjencës në mënyrë që ata të dinin se ku të shkonin.

Për shembull, ndërsa doli lajmi se trenat e ndryshëm po bllokoheshin pasi linjat hekurudhore u zhytën, njerëzit krijuan listat e secilit numër treni dhe burimet që u duheshin udhëtarëve.

Disa bashkojnë versione vetëm me tekst të listave kritike të kontakteve, pasi zbuluan se njerëzit në disa zona nuk mund të shkarkonin imazhe sepse shirat e mëdha kishin ndikuar në shpejtësinë e internetit.

Netizens ndihmuan gjithashtu në organizimin e rrjedhave të informacionit në mënyrë që të ishte i azhurnuar dhe i qartë.

Sipas raporteve të mediave lokale, banorët që jetojnë pranë Stacionit Hekurudhor Tielu gjithashtu dërguan ushqim dhe ujë në shishe pasagjerëve të bllokuar në një tren pasi hashtagu “K226 thirrje për shpëtim emergjent” u pa më shumë se 800 milionë herë.

Ndërsa disa u përqëndruan në dhënien e këshillave për shpëtim emergjent, të tjerët ndanë informacione mbi mbështetjen e shëndetit mendor dhe këshilla të higjienës personale. /Lajmi.net/

Lexo të tjera