Rozë

Mbretëresha Elizabeta II urdhëron heqjen e titullit “kalorës nderi” për Harvey Weinstein

0
mbreteresha-elizabeta-ii-urdheron-heqjen-e-titullit-“kalores-nderi”-per-harvey-weinstein

Një njoftim zyrtar në “The Gazette” konfirmon se Mbretëresha ka anuluar emërimin e tij si Kalorës i Urdhrit të Perandorisë Britanike, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Vendimi u mor në një takim të fundit të Komitetit të Ndarjes së Nderit, i cili është i pavaruar nga Qeveria.

Weinstein e kishte marrë titullin CBE më 2004.

Në mars, Weinstein u dënua me 23 vjet burg, pas një hetimi nga New York Times në tetor 2017 që publikoi akuza nga disa gra se producenti tani 68-vjeçar i kishte abuzuar ose ngacmuar ato.

Heqja e CBE-së së Weinsteinit për shërbime ndaj industrisë së filmit vjen pas heqjes së bursës në vitin 2017 që ai mori nga Instituti Britanik i Filmit (BFI) më 2002.

Komiteti i Konfiskimit të Nderit mblidhet kur kërkohet të marrë në konsideratë nëse marrësit janë fajtorë për sjelljen “që konsiderohet të sjellë në mosrespektim sistemin e nderimeve”.

Ata të cilët u janë hequr nderimet në të kaluarën përfshijnë Rolf Harris, të cilit iu largua titulli më 2015, pasi u burgos për 12 akuza vitin e kaluar.

Në vitin 2012 Fred Goodwin, ish-shefit ekzekutiv i Bankës Mbretërore të Skocisë, iu hoq kalorësia për shkak të rolit të tij në shembjen e bankës.

Weinstein përballet me akuza të mëtejshme penale për përdhunim dhe sulm seksual në Los Anxhelos, megjithëse procedurat e ekstradimit u kthyen në dhjetor muajin e kaluar për shkak të pandemisë së koronavirusit. /Lajmi.net/

Lexo të tjera