Rozë

Merret vendimi për numrin e shikuesve që lejohen fizikisht në “Eurovision 2021”

0
merret-vendimi-per-numrin-e-shikuesve-qe-lejohen-fizikisht-ne-“eurovision-2021”

Festivalit të këngës “Eurovision” i është dhënë leja për të lënë 3500 fansat të shikojnë fizikisht festivalin, si pjesë e vendimit nga qeveria Holandeze, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Ekstravaganca muzikore vjetore do të vihet në skenë në Ahoy Arena të Roterdamit në maj, pasi u anulua vitin e kaluar.

Sipas planit, vendi do të ishte gjysmë i mbushur dhe tifozët do të kishin nevojë për një test negativ të COVID-it  përpara se të lejoheshin.

Organizatorët e Eurovision e mirëpritën vendimin dhe thanë se ata “do të shqyrtonin mundësitë tani të disponueshme”.

Ata thanë se do të “njoftonin më shumë detaje në javët e ardhshme se si mund të pranojmë në mënyrë të sigurt audiencën në vendin e Ahoy në Roterdam nëse situata lejon”.

Organizatorët shtuan se shëndeti dhe siguria e të pranishmëve “mbetet përparësia kryesore” dhe se të gjithë artistët dhe delegacionet e tyre do të ndjekin një “protokoll të rreptë”.

Njoftimi pason një gjyq të ngjashëm që përfshin 1,500 shikues në një festival muzikor pranë Amsterdamit në mars, ndërsa 5,000 spektatorë u lejuan të brohorisnin Holandën në një ndeshje futbolli për kualifikim të Kupës së Botës, të shtunën.

Sidoqoftë, javën e kaluar kryeministri Mark Rutte tha se një ndalim në mbarë vendin dhe kufizimet e tjera të koronavirusit do të zgjatet me tre javë deri në fund të prillit.

Marrëveshjet përfundimtare për Eurovision do të konfirmohen në fund të muajit dhe mund të zvogëlohen përsëri nëse ka një kulm të ri në infeksione.

Eurovision do të zhvillohet nga 18-22 maj dhe organizatorët kanë përcaktuar më parë katër skenarë të mundshëm, duke filluar nga shfaqja e një festivali të plotë si normal, deri në shfaqje të regjistruara paraprakisht dhe pa audiencë të drejtpërdrejtë. /Lajmi.net/

Lexo të tjera