Teknologji

Microsoft do e përforcojë XboX duke e blerë ZeniMax Media-n për 7.5 miliardë dollarë

0
microsoft-do-e-perforcoje-xbox-duke-e-blere-zenimax-media-n-per-7.5-miliarde-dollare

Ndërmarrja e lojërave posedon disa zhvillues kryesorë të lojërave në industri, përfshirë Bethesda Softworks, krijuesin e lojërave post-apokaliptike siç është Fall Out dhe serinë fantazi Elder Scrolls, shkruan Cnet, transmeton lajmi.net.

Blerja rritë numrin e studiove për zhvillimin e lojërave të Microsoft nga 15 në 24.

“Lojërat e Bethesda-s kanë pasur gjithmonë një vend të veçantë në Xbox dhe në zemrat e miliona lojtarëve në të gjithë botën,” tha kreu i Xbox Phil Spencer në një deklaratë.

Masa vjen pasi u kthye mbrapsht oferta e Microsoft për marrjen e aksioneve në TikTok, rrjeti social me bazë në Kinë që merr më shumë se dy miliardë shkarkime në të gjithë botën. /Lajmi.net/

Lexo të tjera