Fun

Moment emocional: Prindërit e moshuar ribashkohen me djalin e tyre 40-vjeçar pasi ishte rrëmbyer

0
moment-emocional:-prinderit-e-moshuar-ribashkohen-me-djalin-e-tyre-40-vjecar-pasi-ishte-rrembyer

Burri 70-vjeçar dhe gruaja e tij kishin kaluar gati katër dekadat e fundit duke u lutur për kthimin e fëmijës së tyre, me nofkën Jin Shui, i cili u rrëmbye nga shtëpia e tyre në moshën dy vjeç në 1982, transmeton lajmi.net.

Pamjet emocionale tregojnë familjen në lot ndërsa më në fund e përqafuan përsëri njëri-tjetrin pasi policia gjurmoi djalin me ndihmën e një baze të të dhënave kombëtare të ADN-së.

Familja nga një fshat i largët në provincën veriperëndimore të Kinës Shaanxi kishte jetuar një jetë të thjeshtë dhe të lumtur përpara se të shkatërrohej e gjitha në orët e vona të 12 majit 1982.

Emotional footage shows the family breaking down in tears as they finally got to embrace each other again today after police tracked down the son with the help of a national DNA database

Babai, Su Bingde, ishte larguar nga shtëpia atë ditë për të vizituar një të afërm, raportoi media lokale. Duke menduar se do të kthehej natën, Z. Su nuk e mbylli shtëpinë ndërsa gruaja dhe dy fëmijët e tij qëndruan në shtëpi.

Por babai nuk arriti të vinte në shtëpi ndërsa nëna, Huang Renxiu, futi fëmijët në shtrat. Në mëngjes herët, zonja Huang u zgjua nga vajza e saj që donte të përdorte tualetin.

Nëna u tmerrua kur zbuloi se djali i saj dy-vjeçar Jin Shui, i cili ishte në një gjumë të qetë pranë saj, ishte zhdukur papritmas.

Zonja Huang kontaktoi menjëherë burrin e saj dhe fshatarët e tjerë ndërsa ata kaluan pjesën tjetër të natës në kërkim të vogëlushit. Por djali i vogël nuk ishte parë askund.

Duke refuzuar të dorëzohej, familja pastaj filloi një kërkim një dekadësh për të kërkuar fëmijën e tyre të dashur. Z. Su filloi të shkonte në qytete të tjera me shpresën për të gjetur ndonjë informacion në lidhje me rrëmbimin e djalit të tij.

On September 17, the Chinese family finally met each other again after nearly four decades

Fshatari i varfër udhëtonte kryesisht me këmbë për të kursyer para dhe nganjëherë kalonte orë të tëra duke ecur pandërprerë. E goditur nga hidhërimi, nëna filloi të vuante probleme mendore, duke e ngarkuar më shumë familjen e shkatërruar.

Megjithëse policia lokale nisi një hetim menjëherë pas zhdukjes së Jin Shui, oficerët nuk ishin në gjendje të zgjidhnin çështjen për shkak të vendndodhjes së largët dhe informacionit të kufizuar.

Gati 40 vjet më vonë, prindërit u lutën që djali i tyre i humbur prej kohësh të kthehej një ditë. Z. Su tha se ai kishte kaluar vitet e fundit duke kursyer para për funeralin e tij.

The mother, Ms Huang, is seen wiping her tears during the reunion ceremony in Shaanxi today

Pasi krahasuan mostrat e ADN-së në një bazë të dhënash kombëtare, oficerët gjetën Jin Shui, i cili tani është një burrë 40-vjeçar, i njohur me emrin Li Guolin.

Li tani ka një familje të vetën me një grua dhe dy djem. Ata jetojnë në provincën Hebei, 1,104 kilometra larg prindërve të tij të lindjes.

Më 17 shtator, familja u takua më në fund, pas gati katër dekadash ndërsa ata përqafuan njëra-tjetrën dhe shpërthyen në lot. /Lajmi.net/

Lexo të tjera