BotaLajme

Negociatat e refuzuara: Konflikti midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, në një luftë të vërtetë

0

Armenia dhe Azerbajxhani fajësuan njëri-tjetrin për sulmet ndërkufitare të martën dhe të dy vendet gjithashtu refuzojnë presionin nga komuniteti ndërkombëtar për të zhvilluar bisedime paqësore pasi konflikti i tyre në rajonin e Nago-Karabakut kthehet në një luftë të plotë.


Të dy vendet raportuan një të shtënë ndërkufitare, në perëndim të rajonit të shkëputur Nago-Karabak që ndezi një përplasje midis forcave azerbajxhanase dhe armene të dielën.

Këto incidente përfaqësojnë një përshkallëzim shtesë të konfliktit, megjithëse Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera po bëjnë thirrje për përmbajtje.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev ka hedhur poshtë qartë çdo mundësi negociatash për televizionin shtetëror rus dhe tha se kërkesat e Erevanit janë të papranueshme.

Kryeministri armen Nicole Pashinyan i tha të njëjtit kanal se bisedimet nuk mund të zhvilloheshin ndërsa lufta vazhdon.

Pothuajse 100 njerëz janë vrarë në përleshjet e deritanishme, duke përfshirë civilë, dhe disa qindra janë plagosur.

Prokuroria e Shtetit azerbajxhanas njoftoi se 12 civilë u vranë dhe 35 u plagosën, por Azerbajxhani ende nuk ka njoftuar numrin e viktimave ushtarake.

Nago-Karabaku, një territor i njohur ndërkombëtarisht i Azerbajxhanit në të cilin shumica dërrmuese janë armenë, tha se kishte humbur 84 ushtarë.

Armenia njoftoi të martën se një vajzë 9-vjeçare u vra në bombardim, ndërsa nëna dhe vëllai i saj u plagosën. Ministria e Mbrojtjes e Nago-Karabakut njoftoi se një nënë dhe fëmija i saj u vranë të shtunën.

Ministria e Jashtme armene njoftoi gjithashtu të martën viktimën e parë civile në territorin e vetë Armenisë, në qytetin Vardenis, më shumë se 20 km nga Nago-Karabak.

Ministria armene e Mbrojtjes tha se një autobus civil u flak në qytet pasi u godit nga një dron azerbajxhan. Nuk dihet nëse viktima në fjalë u vra në incident.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi se ushtria armene nga Vardenis granatoi rajonin Dashkesan brenda Azerbajxhanit, ndërsa pala tjetër e mohon atë.

Këto konflikte kanë rritur shqetësimet në lidhje me stabilitetin e rajonit të Kaukazit Jugor, një korridor i rëndësishëm me tubacionet që sjellin naftë dhe gaz në tregjet botërore.

Karabaku është një rajon i shkëputur i vendosur brenda Azerbajxhanit, por drejtohet nga armenët etnikë. Ajo u shkëput nga Azerbajxhani në luftën e viteve 1990, por nuk njihet ndërkombëtarisht si një shtet i pavarur.

Nëse lufta përshkallëzohet, fuqitë rajonale Rusia dhe Turqia mund të bashkohen. Moska ka një aleancë mbrojtëse me Armeninë, ndërsa Ankaraja mbështet Azerbajxhanin, popullsia e të cilit është me origjinë turke.

Armenia njoftoi të martën se një F-16 turk rrëzoi aeroplanin e saj luftarak në hapësirën ajrore armene të enjten, duke vrarë pilotin, por Turqia u përgjigj se ishte “absolutisht e pavërtetë”.

Më herët të martën, Kremlini njoftoi se ishte në kontakt të vazhdueshëm me Turqinë, Armeninë dhe Azerbajxhanin dhe tha se çdo mbështetje ushtarake do të shtonte karburant në zjarr.

Në bisedimet me kryeministrin armenë të martën, Presidenti rus Vladimir Putin u bëri thirrje të dy palëve për t’i dhënë fund sulmeve dhe theksoi nevojën për të arritur shpejt një armëpushim dhe de-përshkallëzimin e krizës, tha Kremlini.

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjithashtu bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe qetësimin e konfliktit në thirrjet telefonike me udhëheqësit e të dy vendeve të martën, njoftoi zëdhënësi i saj Steffen Seibert.

Lexo të tjera