BotaLajme

Nëse Bideni ruan epërsinë në Michigan e Nevada, fiton zgjedhjet

0

Kandidatit demokrat Joe Biden i duhet të ruajë epërsinë në Michigan dhe Nevada për të fituar zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sipas të dhënave të AP-së, Bideni po prin në Michigan me rreth 37 mijë vota, teksa kanë mbetur edhe 220 mijë vota për t’u numëruar deri në fund.

Më ngushtë është gara në Nevada. Bideni po fiton me më pak se 8 mijë vota diferencë, teksa kanë mbetur edhe 589 mijë vota për t’u numëruar.

Aktualisht Bideni ka 248 vota elektorale nga 270 sa i duhen për të fituar zgjedhjet. Pikërisht triumfi në Michigan (16 vota elektorale) dhe Nevada (6 vota elektorale) i mjaftojnë Bidenit për t’u bërë president i ri i SHBA-së.

Trumpi ka 214 vota elektorale.

Lexo të tjera