Fun

Një mrekulli muzikore: Maestro João Carlos Martins luan në piano me doreza bionike

0
nje-mrekulli-muzikore:-maestro-joao-carlos-martins-luan-ne-piano-me-doreza-bionike

Kthimi në pasionin e tij pas dy dekadash kufizimesh ishte padyshim një moment emocional për dirigjentin 80-vjeçar João Carlos Martins, i cili mbeti i paaftë për të luajtur pas betejave me lëndime dhe sëmundje, transmeton lajmi.net.

Por në fillim të këtij viti, maestro braziliane ishte pajisur me një palë doreza bionike të mbuluara me neoprene që ndihmojnë në lëvizjen e gishtave të tij, dhe ai tani ka ndarë një video prekëse të tij duke qarë me gëzim ndërsa luan.

Miraculous! 80-year-old pianist João Carlos Martins is able to play again after injuries and disease robbed him of his dexterity

Martins konsiderohet një pianist tepër i aftë, por ai filloi të luftojë me çështjet shëndetësore në vitin 1965 pasi pësoi dëmtime nervore në krahun e tij nga një dëmtim futbolli.

Çështjet e tij u shtuan kur ai u fut në Bullgari, me sulmuesin e tij duke e goditur atë në kokë me një tub metalik. Ai gjithashtu luftoi me një sëmundje degjenerative dhe me kalimin e viteve i është nënshtruar 24 operacioneve.

Moving: Clearly overcome with emotion, he appears to be on the verge of tears throughout the performance, which he shared on Instagram

Deri në vitin 2000, ai kryesisht u tërhoq nga performanca, ai mund të luante ngadalë dhe ka punuar si dirigjent që nga ajo kohë.

Por në fund të vitit 2019, projektuesi dhe inovatori Ubiratã Bizarro Costa krijoi doreza bionike për Martins. Ndërsa dorezat e reja ishin sigurisht shkak për festë, iu desh pak kohë që Martins të mësohej me to.

Setbacks: Martins is considered an incredibly skilled pianist, but he started battling health issues back in 1965 after suffering nerve damage in his arm from a soccer injury

Por një video e re e shpërndarë në llogarinë e tij në Instagram javën e kaluar tregon se ai i shijon këto qaste. Qartë i kapërcyer me emocione, ai duket se është në prag të lotëve gjatë gjithë performancës. /Lajmi.net/

Magical: But in late 2019, designer and innovator Ubiratã Bizarro Costa created bionic gloves for Martins. The gloves bump his ' fingers upward after they depress the keys

Back at it! By 2000, he mostly retired from performing — he could only play slowly with his thumbs — and has worked as a conductor ever since. But now he can play again'I will keep pushing until that happens,' he said. 'I won't give up'

Lexo të tjera