Lajme

Përplasje në Qeveri për Kornizën Afatmesme të Shpenzimeve të Rishikuar 2021-2023

0
perplasje-ne-qeveri-per-kornizen-afatmesme-te-shpenzimeve-te-rishikuar-2021-2023

Vërejtje ndaj kësaj Kornizë patën ministrat e koalicionit të AAK-së dhe Nismës.

Derisa ministrat e Nismas ishin kundër KASh-it.

Zëvendës kryeministri Besnik Tahiri ka thënë se Reforma për administratën publike është gjysmake pa miratimin e Ligjit të Pagave.

Ai ka kërkuar ndihmë edhe nga Banka Botërore për mbështetjen e këtij Ligji.

Ndaj kësaj Kornize, ka reaguar Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Skënder Reçica, që sipas tij është absurde përse nuk janë paraparë me KASH edhe nismat ligjore të MPMS-së.

Kryeministri Hoti ka thënë se është hera e parë e shqyrtimit të kornizës së shpenzimeve, dhe sipas tij në të ardhmen mund të bëhen ndryshimet.

Me gjithë vërejtjet dhe kundërshtimet, me shumicë votash Qeveria ka miratuar KASh-in.

LIVE/ Hoti mbledh ministrat, fillon mbledhja e Qeverisë

LIVE/ Hoti mbledh ministrat, fillon mbledhja e Qeverisë

Gepostet von lajmi.net am Montag, 14. September 2020

 

Lexo të tjera