Lajme

Protesta të dhunshme në Itali, pronarët e bizneseve kundër shtrëngimit të masave

0
protesta-te-dhunshme-ne-itali,-pronaret-e-bizneseve-kunder-shtrengimit-te-masave

Pronarë e punonjës të bizneseve u mblodhën para parlamentin në Romë ku u përpoqën të thyejnë kordonin e policisë.

Protesta u përshkallëzua në përplasje. Demonstruesit hodhën molotov, shishe dhe fishekzjarre drejt oficereve. Dhjetëra protestues u arrestuan ndërsa policia përdori gaz lotsjellës.

Demonstruesit gjithashtu bllokuan dhe trafikun në rrugët kryesore të Romës.

Protestuesit dorëzuan kërkesat e tyre në ministrinë e ekonomisë që lidhen me krizën e cila ka goditur rëndë bizneset që nga fillimi i pandemisë vitin e kaluar.

Lexo të tjera