Rozë

Pse është i rëndësishëm seksi

0

Të kesh një jetë të shëndetshme seksuale do të thotë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm.

Shkencëtarët kanë lidhur ndjenjën e hormoneve të mira me arritjen dhe mbajtjen e një peshe të shëndetshme, transmeton lajmi.net.

Të gjithë kemi stresues dhe hormone stresi që grumbullohen në sistemin tonë dhe veprojnë si toksina në trupat tanë.

Por ka edhe hormone që bëjnë pikërisht të kundërtën që na bëjnë të ndihemi mirë. Këto hormone meritojnë po aq vëmendje.

2 arsye për të pasur një jetë seksuale të shëndetshme:

  1. Oksitocina

Oksitocina është studiuar mirë për efektet e saj qetësuese. Është lëshuar nga hipofiza gjatë orgazmës, përqafimeve, prekjeve, ushqyerjes me gji, lidhjes dhe të ndjeni momente të mira.

Ajo përmbyt trupin me mesazhe relaksimi dhe ul ankthin dhe përgjigjet e rezistencës natyrore të trurit. Ajo shoqërohet gjithashtu me rritjen e ndjenjave të besimit dhe bujarisë.

Për shkak se të gjithë e dimë se ka kaq shumë hulumtime që lidhin stresin me shtimin e peshës. Nëse të kesh një jetë të shëndetshme seksuale rrit oksitocinën tënde që ul stresin tënd, mund të të ndihmojë të humbasësh peshë.

  1. Endorfina

Endorfina lidhet me ndjenjat e mirëqenies. Ata lirohen natyrshëm nga truri dhe palca kurrizore gjatë seksit, stërvitjes, aktivitetit fizik, të menduarit pozitiv dhe stimulit emocional.

Ata gjithashtu shoqërohen me pakësimin e ndjenjave të dhimbjes dhe depresionit duke shkaktuar ndjenja pozitive dhe duke zvogëluar ndjenjat e stresi, shkruan balanced living life.

Pasja e një jete të shëndetshme seksuale çliron endorfinë, e cila ul stresin, e cila ju ndihmon të humbni peshë.

Oksitocina dhe endorfina stimulojnë një proces metabolik për të zvogëluar marrjen e kalorive, për të zvogëluar urinë dhe për të ngadalësuar tretjen e yndyrës.

Sa më shumë që ndiheni mirë, aq më i madh është shëndeti, menaxhimi i peshës dhe përfitimi i shëndetit, aq më e vogël është madhësia e rrahjeve, aq më shumë dëshironi të bëni seks. /Lajmi.net/

Lexo të tjera