Bota

Pse sytë tuaj bëhen kore kur flini

0
pse-syte-tuaj-behen-kore-kur-flini

Është një funksion natyror në sytë tanë dhe kjo kore ka një qëllim. Por në të njëjtën kohë, ai gjithashtu mund të sinjalizojë një problem, transmeton lajmi.net.

Pse zakonisht shfaqet:

Është sepse sytë tanë qëndrojnë të mbyllur gjithë natën.

Kur jeni në gjumë, këto kore grumbullohen në cepat e syve tuaj, dhe nganjëherë edhe përgjatë vijës së qerpikëve. Ato shfaqen sepse sytë tuaj nuk arrijnë të lubrifikojnë vetveten siç bëjnë sa herë që mbyllni dhe hapni syrin.

Është një përbërës i domosdoshëm i shëndetit të mirë të syve.

Gunga në sytë tuaj mund të jetë i lagësht dhe ngjitës ose i thatë dhe me kore. Ata vijnë nga filmi i lotit të syrit tuaj, i cili sekretohet kur i mban sytë të vajosur.

Këto janë gjithashtu mekanizmat mbrojtës të trupit tuaj që mbrojnë sytë tuaj nga gjëra të tilla si bakteret.

Pse çon në komplikime:

  1. Ju keni sy të thatë.

Sytë e thatë zakonisht ndodhin kur jeni duke parë ekranin e telefonit ose kompjuterit tuaj për një periudhë të gjatë, edhe kur jeni në një vend me ajër të kondicionuar.

Sytë nuk ngopen me lotët që duhet t’i lubrifikojnë dhe mund të ndikojë në kore të syve tuaj me një ndjenjë pickimi.

  1. Sytë mund të infektohen.

Nëse po i shihni shpesh këto nxitës të syve, kjo nuk është normale. Ju ndoshta dëshironi të telefononi një mjek nëse nuk jeni i sëmurë dhe të shihni nëse ka shenja të një infeksioni në sy. /Lajmi.net/

Lexo të tjera