Lajme

Pse Zvicera neutrale po blen avionë luftarakë?

0

Zyrih – Zvicra, e cila për herë të fundit bëri një luftë me të huaj më shumë se 200 vjet më parë dhe nuk ka armiq të dukshëm, po kërkon të shpenzojë miliarda dollarë për të blerë avionë të rinj luftarakë.

Shumë e kundërshtojnë idenë, duke thënë se vendi neutral as nuk mund ta përballojë dhe as nuk ka nevojë për avionë të avantazhit luftarak për të mbrojtur territorin alpin, në të cilin një avion supersonik mund të kalojë brenda 10 minutash.

Irlanda, Malta dhe Luksemburgu nuk kanë avionë, thonë ata, duke e quajtur planin prej 6 miliardë frangash zvicerane ose 6,6 miliardë dollarësh një humbje parash.

Po kush është armiku ynë? Kush po e sulmon një vend të vogël, neutral – të rrethuar nga NATO? ” pyet Priska Seiler Graf, një anëtar i parlamentit për Social Demokratët me prirje të majtë. “Është me të vërtetë absurde”

Votuesit do ta thonë fjalën e tyre të dielën më 27 shtator.

Miratimi i fondeve në referendumin e detyrueshëm do ta bëjë qeverinë të zgjedhë vitin e ardhshëm midis “Eurofighter” nga Airbus, “Rafale” nga Dassault e Francës, “F/A-18 Super Hornet” të Boeing ose “Lockheed Martin F35- NLightning II”

Avionët do të zëvendësojnë flotën e vjetëruar të Zvicrës me 30 Hornets F / A-18 të cilat do të dalin nga shërbimi në vitin 2030.

Image

Image

Image

Image

Image

 

Lexo të tjera