Bota

Rama: Shqipëria ndër vendet e para për vaksinim

0
rama:-shqiperia-nder-vendet-e-para-per-vaksinim

“Shqipëria do të vijojë të qëndrojë në vendet e para të klasifikimit europian për shpejtësinë e vaksinimit dhe ne do ta tejkalojmë objektivin e 500 mijë të vaksinuarve brenda Majit”, shkruan Rama.

“Sapo jemi njoftuar që ditën e shtunë vijnë edhe 40 mijë doza të AstraZenecas nga instrumenti Covax”, tha Manastirliu.

Nga ana tjtër imunizimi për grupmoshën mbi 60-vjeçare ka nisur edhe në Kamëz dhe po vijon me ritme të shpejta sipas ministres Manastirliu

“Vijojmë me vaksinimin masiv të popullatës +60 vjeç edhe në Kamëz. Vijojmë të kryejmë vaksinimet përkëtë grupmoshë. Kemi filluar me të sëmurët kronikë si prioritet. Mbi 200 mijë të moshuar tashmë kanë kryer dozën e parë të vaksinës”, u shpreh Ogerta Manastirliu.

Ndërkohë procesi i vaksinimit do të shtrihet edhe tek operatorët turistikë.

Lexo të tjera