Fun

Reagimi i qytetarëve pasi grua transgjinore u arrestua dhe u fut në burg për meshkuj

0
reagimi-i-qytetareve-pasi-grua-transgjinore-u-arrestua-dhe-u-fut-ne-burg-per-meshkuj

Aktivistët dhe tifozët kanë kritikuar autoritetet pasi një grua transgjinore u arrestua dhe u vendos në një burg për meshkuj, pavarësisht se u identifikua si femër, shkuran “DailyStar”.

Influencerja e Instagram Millen Cyrus u arrestua për dyshim të përdorimit të drogës të hënën dhe u vendos pas hekurave në një qendër paraburgimi për burra, transmeton lajmi.net.

Millen, një modele 21-vjeçare, e cila ka rreth një milion ndjekës në mediat sociale, u arrestua nga policia me një mik pas një kontrolli droge në një hotel në Tanjung Priok Port në Xhakartë Veriore, Indonezi.

Vendimi për ta vendosur atë në një burg për burra shkaktoi një reagim publik nga komuniteti trans, duke denoncuar zyrtarët për mungesë ndjeshmërie.

Vetë Millen u tha gazetarëve: “Shpresoj se ka një mënyrë për mua … të mos futem në qelinë e burrave”

Shefi i policisë Ahrie Sonta i tha gazetës lokale Detik: “Millen u vendos në një qeli sipas seksit të shkruar në kartën e identitetit të shtetasit të saj, dhe aty shkruhet mashkull”.

Masa u prit me shpejtësi nga dënimi nga Komisioni i të Drejtave të Njeriut në vend, pasi nuk është hera e parë që një grua trans është ndaluar në një burg për burra.

Arrestimi i Millen, e njohur më parë si emri i saj i lindjes i Muhamed Millendaru Prakasa, shkaktoi një tërbim të ri nga komuniteti LGTBQ + lidhur me pretendimin e transfobisë, transmeton lajmi.net.

Anggun Pradesha, një aktivist i të drejtave të trans me bazë në Xhakartë, i tha South China Morning Post: “Vendi ynë justifikon një burrë si dikë me një penis, dhe një grua si dikë me një vaginë, edhe pse në shumë raste ata me një penis identifikohen si një grua dhe anasjelltas.

Kur një grua trans përfshihet në një procedurë ligjore, unë personalisht mendoj se ajo duhet të mbahet në qelinë e grave dhe besoj se gratë e tjera në qeli nuk do të ishin kundër kësaj”.

“Vendosja e Millen në një qeli paraburgimi për burrat është një gabim i madh dhe një shenjë e pandjeshmërisë nga policia ndaj larmisë gjinore”, shtoi ai.

Millen ka qenë prej kohësh një shënjestër e transfobisë, duke përfshirë tezen e saj, e cila transmetoi drejtpërdrejt një sulm në Instagram.

Aktivistët kishin frikë se Millen do të sulmohej nëse ajo mbahej në një burg për burra dhe u bënë presion autoriteteve për ta lëvizur.

Komisioni Kombëtar për Dhunën ndaj Gruas shtoi se ndalimi i Millen së bashku me burrat e vuri atë në rrezik abuzimi seksual dhe ngacmimi. /Lajmi.net/

Lexo të tjera